Serialowe hity i kity - nasze podsumowanie tygodnia

"Westworld" (Fot. HBO)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Z tygodnia na tydzień jest tylko coraz lepiej! Tym razem doceniamy "Westworld", "Belfra", a także "Quarry", "Better Things" czy "Halt and Catch Fire". Nie zabrakło też paru większych kitów.

HIT TYGODNIA: "Belfer", czyli dowód na to, że w polskich serialach coś drgnęło

"Belfer" (Fot. Canal+)

"Belfer" (Fot. Canal+)


Polski rynek telewizji premium nie rozwija się w tak dużym tempie jak za oceanem. Od lat o względy widza rywalizują Canal+ i HBO. Jednak jeszcze nigdy rywalizacja nie była tak zacięta jak tej jesieni. Do seriali fabularnych tworzonych w Polsce zarówno Canal+ jak i HBO podchodziły z dystansem. Jesień tego roku może być jednak przełomowa, a to wszystko za sprawą serialu "Belfer" – nowej produkcji Canal+, która intensywnie promowana od przynajmniej dziewięciu miesięcy.

"Belfer" nie jest dziełem sztuki i nie jest najlepszym polskim serialem wszech czasów. Ale produkcja Canal+ ma w sobie to coś, co zwraca uwagę potencjalnego widza. Dobrze napisana historia (duża w tym zasługa pisarza Jakuba Żulczyka), nieźle dobrani aktorzy w nastoletnim wieku (choć poziom "Stranger Things" to nie jest) no i małomiasteczkowa atmosfera, wzorowana na klasycznych skandynawskich i brytyjskich kryminałach. "Belfer" jest wystarczająco ambitnym serialem, by przyciągać widzów każdej niedzieli przed telewizory, ale jednocześnie trafi też do osób, które pojęcie "polskiego serialu" znają głównie z wizyt "Na Wspólnej".

Canal+ od początku 2016 roku zapowiadał, że planuje solidną ofensywę serialową, a "Belfer" ma być jej początkiem. W praktyce oznacza to solidną konkurencję dla polskiego oddziału HBO, bo serial z Maciejem Stuhrem w roli głównej po dwóch odcinkach przebija to, co widzieliśmy w "Pakcie" czy "Watasze". Na reakcję HBO nie trzeba było długo czekać. Kilka dni po premierze "Belfra" zapowiedziano premierę 2. sezonu "Paktu", zdjęcia do nowych odcinków "Watahy" oraz miniserial tworzony – a jakże – przez Jakuba Żulczyka.

I o to właśnie chodzi – o zdrową rywalizację o widza, której w telewizji premium bardzo brakowało. Niech jeszcze w tę piaskownicę wejdzie Netflix ze swoim autorskim projektem realizowanym w Polsce i będę szczęśliwy. [Marcin Rączka]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11