Najlepsze seriale, które są oparte na filmach

"Westworld" (Fot. HBO)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Dzięki potworkom z ostatnich sezonów, jak "Raport mniejszości" albo "Godziny szczytu", serialowe remake'i filmów nie kojarzą się najlepiej. Ale mamy 13 dowodów na to, że da się stworzyć coś nowego i świeżego, opartego na historii wcześniej już znanej.

"Hannibal"

"Hannibal" (Fot. NBC)

"Hannibal" (Fot. NBC)


Serial Bryana Fullera, który przetrwał trzy sezony i 39 odcinków, choć naprawdę mógłby więcej. Ale zważywszy na to, że emitowało go NBC, a nie żadna z kablówek, prawdopodobnie i tak należy uznać to za sukces.

Podobnie jak wszystkie opowieści o Hannibalu Lecterze, ta też oparta jest na książkach Thomasa Harrisa. Zaczerpnięto z nich to wszystko, co stanowi trzon tej historii - włącznie z głównymi postaciami - ale serial spotkał się z tak dobrymi opiniami przede wszystkim dlatego, że w dużej mierze był oryginalnym konceptem Fullera, którego charakterystyczny styl widać w każdym kadrze. Serialowy "Hannibal" to psychologiczny thriller w najlepszym wydaniu - mroczny, dorosły i pokręcony do granic możliwości. Krew jeszcze nigdy nie lała się w takich ilościach w amerykańskiej telewizji ogólnodostępnej, a okrucieństwo jeszcze nigdy nie było tak chore i piękne jednocześnie.

Ale ten serial to przede wszystkim postacie, które dzięki znakomitym aktorom udało się zdefiniować na nowo, dzięki czemu "Hannibal" uniknął ciągłych porównań do klasyki. "Hannibala" napędza fascynująca i jednocześnie przerażająca relacja tytułowego potwora - granego przez Madsa Mikkelsena, któremu udało się wykreować rzeczywiście własną jego wersję, a nie kolejną podróbkę Anthony'ego Hopkinsa - z wiecznie rozedrganym i niestabilnym Willem Grahamem, zawodowo zajmującym się wnikaniem w umysły seryjnych morderców. Ale świetnych postaci jest więcej, a na jedną z najciekawszych wyrosła dr Bedelia Du Maurier, w którą wcielała się Gillian Anderson.

"Hannibal" miał słabsze momenty i zdarzało mu się nużyć swoich widzów, ale niewątpliwie zapisze się w historii telewizji jako jedna z tych produkcji, które udowodniły, że da się podejść do klasyki w świeży sposób, to i owo poprzestawiać, to i owo pozmieniać, a jednocześnie niczego nie zbezcześcić. [Marta Wawrzyn]

Zwiastun filmu "Milczenie owiec":

Zwiastun serialowego "Hannibala":

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
REKLAMA