Serialowe hity i kity - nasze podsumowanie tygodnia

"Westworld" (Fot. HBO)

0
1 2 3 4 5 6 7 8

Ten tydzień upłynął pod znakiem twistu w "Westworld". W naszych hitach znalazło się także miejsce dla "Młodego papieża", powrotu "Lovesick" czy finału "You're the Worst". A poza tym wybraliśmy też kity.

HIT TYGODNIA: Modlitwa, która przyprawia o dreszcze

"Młody papież" (Fot. HBO)

"Młody papież" (Fot. HBO)


Święty i grzesznik, Bóg i diabeł, wytrawny polityk i zagubiony chłopiec, człowiek, który potrafi dać życie, ale i je odebrać. Tuż przed finałem pierwszego sezonu grany przez Jude'a Lawa papież Pius XIII stał się jeszcze bardziej skomplikowaną postacią, potwierdzając wrażenie, że z jednej strony Frank Underwood może mu co najwyżej buty czyścić, a z drugiej, nie ma chyba człowieka, który byłby bliżej niż Boga niż on. Ale nie takiego, jakim nam go przedstawił Jan Paweł II, tylko tego okrutnego, starotestamentowego.

Zamykająca 8. odcinek scena modlitwy na oświetlonym przez auta parkingu to istny majstersztyk, zarówno pod względem realizacyjnym, jak i ładunku emocjonalnego, jaki ze sobą niesie. Oto człowiek, który stoi na czele Kościoła katolickiego, zażyczył sobie w środku nocy prywatnej rozmowy z Bogiem, bo wie, że gdzieś w Afryce kona akurat siostra Antonia, kobieta, która w życiu uczyniła więcej zła niż dobra. Scena - którą widzieliśmy w zwiastunach, tylko nie wiedzieliśmy wtedy, co oznacza - jest perfekcyjna nie tylko dzięki przebitkom z Afryki, ale też parkingowym światłom, samotnej sylwetce klęczącego papieża i wolnym ruchom kamery obserwującym dokładnie twarze wszystkich świadków, począwszy od przypadkowych TIR-owców, a skończywszy na siostrze Mary i kardynale Voiello.

Cudo, które napawa w takim samym stopniu zachwytem co przerażeniem. I zarazem kolejny dowód na to, że Lenny Belardo jest postacią, jakiej jeszcze w telewizji nie było. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8