15 nowych seriali, które nas zachwyciły w 2016 roku

"Stranger Things" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Tak fantastycznego roku w telewizji jeszcze nie było. Po raz pierwszy w naszej historii mieliśmy poważny problem z wybraniem tylko 15 najlepszych nowych seriali - a rezultaty tej selekcji pewnie i tak nie zadowolą Was wszystkich. Zapraszamy!

"The Crown"

"The Crown" (Fot. Netflix)

"The Crown" (Fot. Netflix)


Netfliksowy gigant, który miał być oszałamiającym widowiskiem i dokładnie taki był. Opowiedziana z rozmachem historia rządów królowej Elżbiety II dopiero się rozpoczęła (serial jest zaplanowany na 6 sezonów), ale już zdążyła nas zachwycić i sprawić, że na ciąg dalszy będziemy czekać z niecierpliwością. A wcale nie było to takie pewne, bo przecież brytyjska rodzina królewska to nie jest temat, który sprawia, że z wrażenia nie możemy usiedzieć na miejscu.

Peter Morgan (wcześniej scenarzysta m.in. filmu "Królowa") potrafił jednak dokonać czegoś niezwykłego i tchnąć w opowieść o koronowanych głowach życie. "The Crown" nie jest bowiem typową ekranową biografią, przeskakującą od faktu do faktu i portretującą przełomowe wydarzenia historyczne. Te zostały wpisane w znacznie skromniejszą narrację, która skupia się… na ludziach. Bo tutejsi bohaterowie są przede wszystkim postaciami z krwi i kości, a dopiero w dalszej kolejności skrytymi za wytwornymi szatami emblematami.

Serial Netfliksa pokazuje w dużej mierze rozdarcie pomiędzy monarszymi obowiązkami a prostymi, ludzkimi sprawami. Rzecz dotyczy oczywiście w głównej mierze Elżbiety, ale nie tylko, bo z podobnymi problemami zderza się całe jej otoczenie, które "The Crown" portretuje z dbałością o najdrobniejsze detale. Świetnie wpisują się w to aktorzy na czele ze zjawiskową Claire Foy, ale nie sposób pominąć jeszcze choćby równie doskonałych Vanessy Kirby czy Matta Smitha. Laurkę dla Winstona Churchilla w wykonaniu Johna Lithgowa stworzyliśmy już niejedną, więc nie będziemy się powtarzać. Najprościej sprawę ujmując, pozycja obowiązkowa. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
REKLAMA