Serialowe hity i kity - nasze podsumowanie tygodnia

"Sherlock" (Fot. BBC)

1 2 3 4 5 6

KIT TYGODNIA: "Sherlock" kończy sezon bez ładu i składu

"Sherlock" (Fot. BBC)

"Sherlock" (Fot. BBC)


Bardzo nie chcieliśmy wręczać tego kitu, ale Steven Moffat i Mark Gatiss w końcu nie dali nam wyjścia. "Ostatnie wyzwanie" kumulowało w sobie praktycznie wszystkie wady 4. sezonu "Sherlocka" na czele ze scenariuszowym chaosem, z którego nie wynika absolutnie nic.

Rozgrywka, w jaką wciągnęła swojego brata Eurus Holmes (grająca ją Siân Brooke to akurat jeden z plusów całego sezonu), nie była ani sensownie przemyślana, ani co gorsza emocjonująca. Bo trudno było się w to wszystko zaangażować, gdy stojąca za tajemniczą kobietą historia była zlepkiem nieprzekonujących bzdur. Twórcy "Sherlocka" próbowali upchnąć w jednym odcinku i rodzinne sekrety, i obłąkanego geniusza zbrodni, co skończyło się tym, że zawiedli w obydwu elementach.

"Ostatnie wyzwanie" powinno być odcinkiem, który porusza do głębi, ale najzwyczajniej w świecie nie ma kiedy się nad tym zastanawiać. Zbyt dużo czasu poświęcamy bowiem, starając się nadążyć za tokiem myślenia twórców i przy okazji przymykając oczy na mnożące się nielogiczności. Tych jest natomiast tak wiele, że po kilku minutach zaczynamy już w nich tonąć – to uczucie nie opuszcza nas do samego końca. O ile jednak zwykle "Sherlock" wynagradzał swoje fabularne akrobacje sensowną konkluzją, tak tutaj nawet jej zabrakło. Jeśli to nie był koniec, to ktoś tu potrzebuje solidnego restartu. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6
REKLAMA