13 najlepszych seriali kryminalnych, jakie znajdziecie na Netfliksie

"The Fall" (Fot. BBC)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Przeszukaliśmy Netfliksa w poszukiwaniu dobrych kryminałów i oprócz oczywistych oczywistości znaleźliśmy dla Was niszowe perełki z Wielkiej Brytanii, Australii i nie tylko. Zapraszamy!

"Most nad Sundem"

Oryginalny "Most nad Sundem"

Oryginalny "Most nad Sundem"


Szwedzko-duński klasyk, o którym pisaliśmy na Serialowej wiele razy i jeszcze będziemy pisać, bo przed nami 4. sezon. To jeden z tych seriali, od których zaczął się ogólnoświatowy szał na skandynawskie kryminały - i nieprzypadkowo. "Most nad Sundem" ma wszystko to, za co tak uwielbiamy seriale z dalekiej Północy, czyli mroczny, ciężki i depresyjny klimat, dobrze napisaną intrygę, rozciągniętą na cały sezon, i świetnych głównych bohaterów.

A przede wszystkim Sagę Norén (genialna w tej roli Sofia Helin), chłodną szwedzką policjantkę, która łączy w sobie aspołeczność i brak jakiejkolwiek empatii z ogromną inteligencją i umiejętnością analitycznego myślenia. Jej świat przewróci się do góry nogami, kiedy morderstwo na granicy połączy jej losy z historią sympatycznego duńskiego detektywa Martina Rohde (Kim Bodnia). Ta dobrana na zasadzie przeciwieństw para przez dwa sezony stanowić będzie jeden z najlepszych policyjnych duetów, jakie kiedykolwiek widzieliście w serialach.

To właśnie Duńczycy, Szwedzi i różnice między nimi czynią "Most nad Sundem" serialem wyjątkowym. O ile intryga kryminalna jest uniwersalna, o tyle rozmowy - i pojawiające się w nich żarciki - opierają się na niuansach, które czasem dla widza z Polski bywają nie do końca zrozumiałe. Ale i tak obserwuje się to z niezmienną fascynacją. Zwłaszcza że nasi bohaterowie wiele rozmów odbywają gdzieś w okolicach tego wspaniałego mostu pomiędzy ich krajami, który bywa niemalże dodatkowym bohaterem w serialu.

Tych z Was, którzy serialu nigdy nie widzieli, a chcą się z nim zapoznać, odsyłam do 10 powodów, dla których warto oglądać "Most nad Sundem". I niech Wam przypadkiem nie wpadnie do głowy oglądanie któregoś z remake'ów - żaden nie dorasta oryginałowi do pięt. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
REKLAMA