13 najlepszych seriali kryminalnych, jakie znajdziecie na Netfliksie

"The Fall" (Fot. BBC)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

"Zagadki kryminalne panny Fisher"

"Zagadki kryminalne panny Fisher" (Fot. ABC)

"Zagadki kryminalne panny Fisher" (Fot. ABC)


Przepiękny australijski kryminał w klimacie retro. Choć "Zagadki kryminalne panny Fisher" to nic wielkiego, żadne tam telewizyjne dzieło, które odmieni Wasze życie, gwarantuję Wam, że będziecie oglądać je z przyjemnością. To bardzo porządnie zrobiony serial, z akcją osadzoną w Melbourne w latach 20., który z miejsca wkręca, bo ma bohaterkę z charakterem.

Nie wymyślili jej twórcy serialu - Phryne Fisher to postać z książek Kerry Greenwood, którą tutaj gra Essie Davis (znacie ją m.in. z 5. sezonu "Gry o tron"). Postać wyrazista, energiczna, czarująca i zdecydowanie wyprzedzająca swoje czasy. Poznajemy ją, kiedy powraca do Australii po latach spędzonych za granicą i ląduje się w samym środku kryminalnego światka, na początku mocno irytując lokalnych policjantów. W końcu jednak będą musieli ją zaakceptować, bo ona rzeczywiście ma do tego dryg, jak i mnóstwo zaskakujących talentów, które pomagają jej wyjść cało z każdej sytuacji.

Z tłumu detektywów wyróżnia ją to, że w każdej sytuacji wygląda wspaniale, no a poza tym jest kobietą egzystującą w świecie zdominowanym przez mężczyzn i bardzo wyzwoloną jak na swoje czasy. Nie ma męża, mieszka sama, sypia z kim chce, przed nikim się nie tłumaczy i jest dumna z tego, że jest feministką. Słucha jazzu, chodzi do klubów, tańczy z obcymi mężczyznami, jest piękna, stylowa i niczego się nie boi.

To zdecydowanie nie jest kobieta tania w utrzymaniu - serial to prawdziwa rewia mody, kostiumy są absolutnie doskonałe, a budżet bardzo wysoki jak na australijską produkcję (w 1. sezonie wydawano po okrągłym milionie dolarów australijskich na odcinek). Pieniądze poszły zresztą nie tylko na sukienki panny Fisher, ale także na scenografię, która sprawia, że rzeczywiście możemy poczuć się jakbyśmy przenieśli się do lat 20.

Patrząc na to wszystko, łatwo jest wybaczyć tej produkcji procuduralny charakter i to, że nie wszystkie sprawy rozwiązywane przez pannę Fisher są tak samo interesujące. Ona sama w zupełności wystarczy, żeby zakochać się w tym serialu. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13