"Wolf Hall" i "Mad Dogs" od dziś dostępne na ShowMax. Pojawił się też film "Smoleńsk"

"Wolf Hall" (Fot. BBC)

ShowMax wzbogacił się dziś o "Wolf Hall" - brytyjski serial, który sprzątnął sprzed nosa "Fargo" Złoty Glob. Pojawiły się również wszystkie sezony brytyjskiego "Mad Dogs" i filmowe nowości, w tym kontrowersyjny "Smoleńsk".

Dziś na ShowMaksie pojawiły się dwie serialowe nowości z Wielkiej Brytanii - obsypany nagrodami miniserial "Wolf Hall" z Damianem Lewisem i wszystkie cztery sezony oryginalnego "Mad Dogs" telewizji Sky. Dostępne są również nowe seriale dokumentalne - "The Food Detectives" i "The Moaning of Life" (sezon 2). Poza tym do serwisu zostały dodane kolejne filmy: "Krocząc wśród cieni", "Hel", "Droga", "Piknik z niedźwiedziami", "Szajbus i pingwiny", "Maradona by Kusturica", a także "Smoleńsk" Antoniego Krauzego.

Zapraszamy do testowania serwisu ShowMax. Pierwsze 14 dni za darmo >>>

A wracając do seriali - "Wolf Hall" to 6-odcinkowy miniserial BBC oparty na książce Hilary Mantel, o którym zrobiło się głośno, kiedy zdobył Złoty Glob, wygrywając z "Fargo". Tak wielki sukces był sporym zaskoczeniem, bo amerykańskie superprodukcje zostały pokonane przez kameralną brytyjską miniserię, którą ogląda się trochę jak teatr telewizji.

"Wolf Hall" opowiada o rządach Henryka VIII i o tym, jaki miał na niego wpływ Thomas Cromwell. Fabuła skupia się na rozmowach, intrygach i kulisach wielkich wydarzeń. Akcja serialu toczy się niespiesznie, a jego wielką siłą są przede wszystkim rewelacyjnie zagrane postacie i dialogi między nimi. "Wolf Hall" to odarta z jakiegokolwiek romantyzmu opowieść o ludziach i kierujących nimi żądzach, a także o polityce, która jest grą, w tym przypadku toczącą się w komnatach.

Takie podejście twórcy, Petera Kosminsky'ego, mogło wydawać się zaskakujące, ale tylko na pierwszy rzut oka. Historię króla Henryka VIII, jego problemy z żonami, brakiem męskiego potomka i Kościołem katolickim wszyscy znamy dobrze z dziesiątek filmów i seriali. Tutaj poznajemy ją z perspektywy Cromwella (rewelacyjny Mark Rylance, który dostał nagrodę BAFTA za swoją rolę), uważanego dziś za mistrza gry politycznej - czyli dostajemy coś mniej oczywistego.

Jak na porządny teatr telewizji przystało, "Wolf Hall" ma niesamowitą obsadę. Oprócz Marka Rylance'a grają tutaj Damian Lewis, Claire Foy, Mark Gatiss, Jonathan Pryce, Tom Holland i mnóstwo innych osób, które znacie z brytyjskich seriali.

Z kolei brytyjskie "Mad Dogs" (nie mylić ze znacznie słabszym amerykańskim remake'iem Amazona) to szalony thriller o czwórce facetów w średnim wieku (w głównych rolach John Simm, Marc Warren, Max Beesley i Philip Glenister), których wakacje na Majorce zamieniają się w surrealistyczny koszmar. Zaczyna się od stosunkowo niewinnych zabaw w willi bogatego znajomego, kończy się na morderstwie, panicznej ucieczce i międzynarodowej aferze z narkotykami.

A wszystko to dzieje się w niezłym tempie i charakterystycznym dla serialu pokręconym stylu. "Mad Dogs" to 14 odcinków (czyli brytyjskie cztery sezony!), wypełnionych absurdem, czarnym humorem i mnóstwem akcji. Bywa tu krwawo, bywa naprawdę mrocznie, bywa też bardzo poważnie, ale koniec końców ten serial to przede wszystkim kilkanaście godzin szaleństwa bez żadnych granic w towarzystwie czterech kolesi, którzy znają się jak łyse konie.

REKLAMA