8 serialowych hitów, które ucierpią najbardziej, jeśli będzie strajk scenarzystów

"The Walking Dead" (Fot. AMC)

Pamiętacie strajk scenarzystów z sezonu 2007/2008? Oberwały wtedy takie hity jak "Lost" czy "Desperate Housewives". W tym roku sytuacja może się powtórzyć, a zagrożone jest m.in. "The Walking Dead".

Nad amerykańską telewizją zawisło widmo kolejnego strajku scenarzystów, a ponieważ wraz z początkiem maja kończą się kontrakty w przypadku wielu seriali, wśród zagrożonych znajdują się największe hity. Serwis "Entertainment Weekly" zrobił listę 8 seriali, które na takim strajku ucierpią najbardziej. Ale należy pamiętać, że gdyby strajk rzeczywiście miał miejsce, większość seriali, zwłaszcza tych z telewizji ogólnodostępnej, będzie miała skrócone sezony.

Poprzedni taki strajk trwał trzy i pół miesiąca i wywołał spory chaos w ramówkach. Dotknął m.in. "Lost", a także "Breaking Bad", które właśnie z tego powodu miało krótki 1. sezon. Dziś seriali jest znacznie więcej niż 10 lat temu, co oznacza, że straty byłyby jeszcze większe niż wtedy.

Seriale, którym na pewno nic nie grozi, bo mają już napisane całe nowe sezony, to: "Gra o tron", "Twin Peaks", "Orange is the New Black", "Orphan Black", "American Gods", "Outlander", "Preacher", a także "Stranger Things" i "The Defenders". A oto najbardziej zagrożona ósemka.

"The Walking Dead"

Produkcja 8. sezonu ma ruszyć 1 maja, czyli dokładnie tego dnia, kiedy scenarzystom zrzeszonym w Writers Guild of America kończą się obecne kontrakty. W razie strajku serial będzie miał poważny problem, bo tempo produkcji jest bardzo szybkie - w październiku musi być gotowa jesienna część sezonu.

"American Horror Story"

Podobnie jak "The Walking Dead", horror telewizji FX wraca jesienią. 7. sezon, którego motywem przewodnim będą wybory prezydenckie 2016, już powstaje, ale nie jest jeszcze napisany w całości. Co więcej, obecnie pisane są scenariusze wszystkich seriali Ryana Murphy'ego - czyli także dwóch kolejnych serii "American Crime Story" (Katrina i Versace) oraz 2. sezonu "Feud". W razie strajku ucierpią wszystkie.

"Star Trek: Discovery"

Serial bardzo pechowy i równie mocno oczekiwany. Pierwotnie miał mieć premierę na początku roku, potem w maju, a teraz mówi się o późnym lecie bądź jesieni. Produkcja składającego się z 13 odcinków 1. sezonu trwa, ale scenariusze jeszcze nie są ukończone. Strajk oznaczałby dla CBS kolejne przesunięcie daty premiery - a tego publika już chyba nie zniesie.

"The Mindy Project"

Sitcom Mindy Kaling ma wrócić we wrześniu z finałowym sezonem, co oznacza, że produkcja musi ruszyć w przyszłym miesiącu. Jeśli scenarzyści zastrajkują, będzie opóźnienie. EW pisze, że potencjalnie zagrożony strajkiem jest także nowy hit Hulu - "Opowieść podręcznej" - ale nie wyjaśnia dlaczego. 1. sezon ma 10 odcinków, które prawdopodobnie są już ukończone, chodzi tutaj raczej o kolejny sezon.

"The Inhumans"

Podczas gdy "Agenci T.A.R.C.Z.Y." powoli szykują się na emeryturę, ABC przygotowuje serial, który ma szansę ich godnie zastąpić. "The Inhumans" szykowane jest na jeden z największych hitów tej jesieni i w przeciwieństwie do innych jesiennych nowości ma już datę premiery: 1 września i to nie byle gdzie, bo w kinach IMAX. Cały sezon co prawda ma liczyć tylko 8 odcinków, ale projekt jest ambitny i jeśli za kilka dni jego produkcja zostanie przerwana, to będzie duży kłopot dla ABC.

"Jessica Jones"

O ile "The Defenders" jest już gotowe, "Jessica Jones", której 2. sezon ma być kręcony od maja, będzie mieć problem w razie strajku. Podobnie zresztą jak 2. sezon "Luke'a Cage'a".

"Zoo"

Niekoniecznie wielki hit, ale ważny serial w letniej ramówce CBS. Nowy sezon startuje 29 czerwca, ale to nie oznacza, że produkcja się skończyła. Nowe odcinki będą powstawać jeszcze w wakacje, co oznacza spory kłopot dla CBS w razie strajku.

"Saturday Night Live" i programy talk-show

Jeśli 1 maja scenarzyści zastrajkują, to oznacza przyspieszone wakacje dla całego pasma late night, a także "Saturday Night Live". Odcinki tych programów powstają na bieżąco.

REKLAMA