Które seriale warto oglądać? Oceniamy kwietniowe nowości

"Dear White People" (Fot. Netflix)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

"Biała księżniczka"

Kolejna adaptacja historycznej powieści Philippy Gregory to na pozór kontynuacja opowieści rozpoczętej w serialu "Biała królowa" w 2013 roku, ale w gruncie rzeczy całkiem nowa historia. Skupiamy się tu bowiem na losach Elżbiety York (Jodie Comer z "Thirteen"), a więc córki Elżbiety Woodville (choć to główna bohaterka poprzedniego serialu, tutaj gra ją inna aktorka – Essie Davis). To właśnie młodsza z kobiet i jej małżeństwo z Henrykiem VII (Jacob Collins-Levy) ma zjednoczyć zwaśnione rody Yorków i Lancasterów, wprowadzając tym samym zmęczony wieloletnią Wojną Dwóch Róż kraj na drogę dawno tam niewidzianego pokoju.

Łatwo jednak o to nie będzie, bo ani przeznaczona sobie para nie pała do siebie szczególną sympatią, ani ciągle napięty klimat polityczny XV-wiecznej Anglii nie sprzyja budowaniu niczego trwałego. Jakoś jednak trzeba sobie poradzić z tymi przeszkodami, a co nadaje się do tego lepiej, niż zakulisowe intrygi, spiski i zawiązywane za zamkniętymi drzwiami sojusze? Od takich się w "Białej księżniczce" aż roi, bo mniej i bardziej sekretne zależności łączą tu praktycznie wszystkich.

Może to sprawiać, że przynajmniej na początku dość trudno będzie się połapać kto z kim, przeciw komu i dlaczego, ale trzeba przyznać, że twórcy starają się nam maksymalnie uprościć sprawę, traktując fakty historyczne dość swobodnie i skupiając się na tym, by scenariusz był jak najbardziej czytelny. Wychodzi im to różnie, ale gdy już uporacie się z ogarnięciem pozycji i znaczenia najważniejszych postaci, to powinniście się naprawdę nieźle bawić.

"Biała księżniczka" całkiem zręcznie manewruje pomiędzy historycznym dramatem w tonacji "na serio" a fikcyjną historią miłosną, dodając do tego mnóstwo smakowitych wątków na drugim planie (pojawia się tam chociażby świetna Michelle Fairley jako Małgorzata Beaufort), trochę autentyzmu i sporo średniowiecznej polityki. Wszystko to przyozdobione jest pierwszorzędną realizacją, bo serial wygląda wprost obłędnie. Nie jest to z pewnością hit, na który rzucą się miliony, ale zainteresowani tematem jak najbardziej mogą mu się bliżej przyjrzeć. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12