Najlepsze seriale kryminalne z kobietami w roli głównej

"Vera" (Fot. ITV)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

10 maja o godz. 20:10 w Ale kino+ wystartuje 7. sezon brytyjskiej "Very" - serialu kryminalnego z niezwykłą policjantką na pierwszym planie. Polecamy "Verę" i zapraszamy na przegląd kryminałów, w których rządzą kobiety.

"Vera"

Jeden z największych hitów brytyjskiej telewizji ostatnich lat, którego oglądalność z sezonu na sezon rośnie, a tych sezonów nakręcono już siedem. Nietrudno ten fenomen wyjaśnić - "Vera" to coś, co wszyscy lubimy, czyli klasyczny kryminał, z dobrze poprowadzonymi zagadkami, wyrazistą postacią policjantki i tylko z pozoru sielską angielską prowincją w tle.

Oparty na książkach Ann Cleeves serial wyróżnia miejsce akcji - przepiękne, pełne tajemnic hrabstwo Northumberland, gdzie spokój co jakiś czas przerywa brutalne morderstwo - i przede wszystkim osoba głównej bohaterki. DCI Vera Stanhope (znakomita w tej roli Brenda Blethyn), przewodząca ekipie detektywów z posterunku miejscowej policji, to jedna z tych kobiet, które po prostu rządzą. Choć w ciągu siedmiu sezonów przewinęło się przez serial wielu bohaterów, a Vera miała różnych współpracowników, to właśnie na niej cały czas skupia się wzrok.

Zapewne wiecie, że każdy szanujący się detektyw ma jakąś cechę, która go wyróżnia spośród tłumu ekscentryków rozwiązujących zagadki kryminalne na małym ekranie. Sherlock jest "dobrze funkcjonującym socjopatą", Luther to gliniarz z potężnym bagażem emocjonalnym, Morse lubi operę, łamigłówki i stylowe samochody itp., itd. Vera jest znacznie trudniejsza do zaszufladkowania. Na pierwszy rzut oka to przeciętna kobieta, taka, jakie spotykamy codziennie w zupełnie zwyczajnych sytuacjach. Łatwo jej nie docenić, bo nie dość że nosi kwieciste sukienki, które uparcie zestawia z bezkształtnymi swetrami, długimi płaszczami, szalikami i charakterystyczną czapką rybaka, to jeszcze do każdego zwraca się per "skarbie". Kryminaliści często patrzą na nią z pobłażaniem, bo wydaje się raczej wścibska niż groźna.

Pod tą niepozorną powłoką kryje się jednak i silny charakter, i przenikliwy, analityczny umysł, który jest w stanie przejrzeć każdego przestępcę. Praca jest dla tej niezwykłej kobiety obsesją. Jej energia, determinacja i spostrzegawczość napędzają akcję każdego odcinka, zaś jej bezpośredni sposób bycia nierzadko staje się źródłem zarówno komizmu, jak i takich zwykłych, prostych emocji, których w "Verze" nie brakuje. Nie ma drugiej tak ludzkiej policjantki jak DCI Stanhope. Nie ma też drugiej tak skutecznej.

W premierze 7. sezonu pani detektyw i jej ekipa prowadzić będą śledztwo w sprawie tajemniczego zabójstwa na Ternstone, odległej, niedostępnej wyspie u wybrzeży hrabstwa Northumberland. To miejsce, gdzie mieszkają tylko unikalne gatunki ptaków i strażnicy przyrody, którzy je obserwują. Kto i dlaczego właśnie tam dokonał morderstwa? Tego dowiemy się już jutro. "Vera" powraca z 7. sezonem 10 maja o godz. 20:10, tylko w Ale kino+. Kolejne odcinki będą emitowane w kolejne środy. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
REKLAMA