Najlepsze seriale kryminalne z kobietami w roli głównej

"Vera" (Fot. ITV)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

"Most nad Sundem"

Jeden z tych tytułów, obok których żaden szanujący się fan kryminałów nie może przejść obojętnie. Mroczny klimat, wielowątkowe i rozciągnięte na cały sezon śledztwo oraz przenikający aż do kości skandynawski chłód to cechy, które sprawiają, że "Most nad Sundem" mimo upływu lat i pojawiających się jak grzyby po deszczu naśladowcach (lub zwyczajnych remake'ach – oczywiście nie dorastających oryginałowi do pięt) nadal jest kryminalnym numerem jeden.

Najważniejszym powodem takiego stanu rzeczy jest jednak pewna niepozorna, szwedzka policjantka, Saga Norén (Sofia Helin). Nie wiem, jak ci Skandynawowie to robią, ale tworzenie bohaterek, które z miejsca urastają do rangi kultowych wydaje się im przychodzić ot tak i to pomimo, zdawałoby się, mało sprzyjających okoliczności. Bo przecież aspołeczna, pozbawiona jakiejkolwiek empatii i z dystansem podchodząca do nawet najbardziej emocjonalnych spraw pani detektyw nie jest raczej postacią, z którą łatwo się utożsamiać.

A jednak Saga Norén z miejsca podbija serce każdego widza, fascynując inteligencją i zdolnością analitycznego myślenia, rozbawiając ekscentrycznym stylem bycia, szokującym dla każdego, kto styka się z nią po raz pierwszy w życiu, a wreszcie poruszając w tych nielicznych momentach, gdy spod grubej skorupy wyłania się kobieta, której nie są obojętne ludzkie emocje. Tego, że wszystko to jest tylko dodatkiem do znakomicie poprowadzonej, kryminalnej intrygi nie muszę chyba dodawać, prawda? [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
REKLAMA