6 rzeczy, których dowiedzieliśmy się dziś o 2. sezonie "Trzynastu powodów"

"Trzynaście powodów" (Fot. Netflix)

0

"Trzynaście powodów" ma już zamówienie na 2. sezon i nowego showrunnera, który wyjaśnia, jak dalej będzie rozwijać się ta historia. Uwaga na możliwe spoilery.

W niedzielę Netflix zamówił 2. sezon "Trzynastu powodów", ogłoszono także, że prowadzenie produkcji przejmie Brian Yorkey - laureat nagród Tony i Pulitzera. Nowy showrunner zdążył już udzielić wywiadu magazynowi "Entertainment Weekly", w którym rzucił nieco światła na nowe odcinki hitowego serialu. Jeśli zastanawialiście się, o czym będzie opowiadać "Trzynaście powodów" teraz, kiedy skończyły się już taśmy Hanny Baker, mamy odpowiedź w sześciu krótkich punktach.

Zanim jednak do nich przejdziemy, warto wyjaśnić jedno: to nie jest tak, że przed premierą planowano zakończyć serial po jednym sezonie. Twórcy od początku myśleli o kontynuacji, dlatego nieco poszerzyli świat znany z książki i wprowadzili wystarczająco dużo nowych wątków, aby ta opowieść mogła toczyć się dalej. A oto, co Yorkey zdradził na temat 2. sezonu.

1. Serial zajmie się problematyką mizoginii wśród nastolatków

Według Yorkeya 1. sezon "Trzynastu powodów" to tragiczna historia mizoginii, która doprowadziła Hannę do samobójstwa. Ale to nie jest zamknięty temat - wciąż pozostała "ogromna ilość" rzeczy, jakie można powiedzieć o tym samym, tylko z innymi postaciami.

"Powiedziałem już parę razy, że ten serial traktuje o tym, jak wychowujemy chłopców i o sposobie, w jaki nasza kultura traktuje dziewczynki i kobiety. W obu przypadkach moglibyśmy wiele poprawić. A przy tym zdałem sobie sprawę, że to dopiero początek całego procesu dojrzewania tych bohaterów i przemiany chłopców i dziewczyn w mężczyzn i kobiety. To coś, czego nie zobaczyliśmy w przypadku Hanny, ale chętnie zobaczę, jak to będzie wyglądać u innych bohaterów" - powiedział nowy showrunner "Trzynastu powodów".

2. Rodzice Hanny pójdą do sądu

Pomiędzy wydarzeniami z finału 1. sezonu a tymi z premiery 2. sezonu ma upłynąć kilka miesięcy. Olivia i Andy Bakerowie - czyli rodzice Hanny - będą gotowi do rozpoczęcia batalii w sądzie. W efekcie pojawi się pytanie, czy faktycznie ktoś jest bezpośrednio odpowiedzialny za śmierć dziewczyny. Z jednej strony to pytanie będzie przewijać się w trakcie procesu, a z drugiej za sprawą dzieciaków, które po kilku miesiącach będą patrzeć na wszystko z trochę większego dystansu i inaczej to oceniać. Poza tym wyjdą na jaw kolejne tajemnice. Sama Hanna też jeszcze na pewno powróci.

3. Gwałt na Jessice będzie ważnym wątkiem

Jeśli uważacie, że sprawa gwałtu na Jessice i jego skutków dla psychiki dziewczyny została potraktowana przez serial po macoszemu, to nie jest to prawda. Yorkey zapewnił, że serial jeszcze do tego wątku powróci i zagłębi się w temat znacznie bardziej.

"Dla Jessiki to dopiero początek procesu powrotu do normalności po gwałcie, a poza tym mamy gwałciciela, który w żaden sposób nie został pociągnięty do odpowiedzialności. To byłoby niepokojące, gdybyśmy obie te rzeczy zostawili" - powiedział Yorkey, dodając, że chce, aby Jessica zaznała sprawiedliwości. Także dlatego, że przeszła przez coś, co spotyka miliony młodych kobiet.

13powodow03

4. Narracja i różne płaszczyzny czasowe pozostaną

"Trzynaście powodów" w 2. sezonie wciąż będzie przeplatać przeszłość z teraźniejszością. Format się nie zmieni, wciąż też będzie obecna narracja. Zmieni się jednak narrator - miejsce Hanny zajmie inna osoba bądź osoby. Na razie twórcy nie zdradzają kto dokładnie.

5. Taśmy zastąpi inna stara technologia

W 2. sezonie nie będzie kaset, ale pojawi się "inny rodzaj analogowej technologii", który ma teraz odegrać ważną rolę.

6. Dowiemy się, co się stało z Alexem

Jeśli zadajecie sobie pytanie, czy Alex przeżył, wiedzcie, że nie Wy jedni. "Odpowiemy na wszystkie ważne pytania, które ludzie teraz zadają. Czy Tyler zamierza coś zrobić? Co się stanie z Alexem? Czy Bryce zostanie pociągnięty do odpowiedzialności? Odpowiemy na te pytania, ale co ważniejsze, będziemy dalej mówić prawdziwie i uczciwie o tym, co te dzieciaki przechodzą, nawet jeśli momentami będzie to bardzo bolesne" - zapewnił Yorkey.

2. sezon "Trzynastu powodów" ma się pojawić w 2018 roku. Podobnie jak pierwszy, będzie składał się z trzynastu odcinków.