Krótka ściągawka z "Twin Peaks". Co się działo z bohaterami, kiedy widzieliśmy ich po raz ostatni?

"Twin Peaks" (Fot. Showtime)

Nie zdążyliście przypomnieć sobie starych sezonów "Miasteczka Twin Peaks"? Zła wiadomość – przed premierą nowego już nie zdążycie. Dobra – mamy dla Was małą ściągawkę. Uwaga na mnóstwo spoilerów.

Oczywiście nie zamierzamy streszczać Wam wszystkich dotychczasowych wydarzeń, bo byłoby to zadanie z gatunku karkołomnych i zwyczajnie pozbawionych sensu. Jeśli nie widzieliście dotąd "Miasteczka Twin Peaks" (zazdrościmy, oglądanie tego serialu po raz pierwszy to niezapomniane przeżycie), to natychmiast zamknijcie ten tekst i zabierajcie się za nadrabianie. Jeśli natomiast seans już dawno lub nawet zbyt dawno za Wami, to służymy małym przypomnieniem w postaci omówienia, co robili bohaterowie, którzy na pewno powrócą w nowym sezonie, gdy widzieliśmy ich po raz ostatni. Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że pamięć bywa w takich kwestiach bardzo zawodna.

Dale Cooper (Kyle MacLachlan)

W tym przypadku przypominanie jest raczej zbędne, ale gwoli ścisłości: ostatni raz agenta Coopera ujrzeliśmy w pokoju hotelowym, po tym jak obudził się w towarzystwie szeryfa Trumana (Michael Ontkean nie wraca, ale być może jego rolę przejmie Robert Forster) i doktora Haywarda. Od razu widać, że coś z nim jest nie w porządku, a pamiętna scena w łazience, gdy po wyciśnięciu pasty do zębów prosto do umywalki uderza głową w lustro, tylko nas w tym przekonaniu utwierdza. Odbicie ukazujące nie jego, lecz Boba sugeruje, że do Twin Peaks wrócił sobowtór Coopera, on sam natomiast prawdopodobnie jest uwięziony w Czarnej Chacie. Pytanie, czy spędził tam całe 25 lat? I co w tym czasie robił "fałszywy" Dale Cooper? No i "Co z Annie?".

Audrey Horne (Sherilyn Fenn)

Teoretycznie jej los pozostawał cały czas niepewny, bo przypominam, że ostatnio widzieliśmy ją, jak protestując przeciwko projektowi Ghostwood, przykuła się kajdankami do drzwi sejfu w podziemiach banku, który chwilę później wyleciał w powietrze. Zapowiedź pojawienia się Sherilyn Fenn w nowych odcinkach praktycznie jednak przesądziła sprawę, a potwierdziły to jeszcze informacje z książki "Sekrety Twin Peaks" Marka Frosta, z której można się dowiedzieć, że Pete Martell osłonił Audrey przed wybuchem, z którego ta wyszła w stanie ciężkim, ale żywa.

Benjamin (Richard Beymer) i Sylvia Horne (Jan D'Arcy)

Rodzice Audrey byli w tylko trochę lepszym położeniu od swojej córki. Spotkaliśmy ich bowiem zaraz po tym, jak Donna Hayward (Lara Flynn Boyle, która nie powróci w 3. sezonie) dowiedziała się, że Ben Horne jest jej biologicznym ojcem. Wybuchła awantura, a Ben skończył nieprzytomny na podłodze, po tym jak uderzył głową o kominek po ciosie od doktora Haywarda. Sylvia się wszystkiemu bezradnie przypatrywała.

Andy Brennan (Harry Goaz) i Lucy Moran (Kimmy Robertson)

Jego ostatni raz widzieliśmy, gdy wraz z szeryfem Trumanem czekał na powrót agenta Coopera z Czarnej Chaty. Ją niewiele wcześniej, gdy opowiadała mu o swoich lękach na temat porodu. Wiemy też, że ostatecznie Lucy zdecydowała, iż to Andy będzie ojcem jej dziecka. Dziecka, które w tym momencie powinno mieć około 25 lat i które, mam nadzieję, poznamy. Sądząc po nowych zdjęciach, jego rodzice są nadal szczęśliwą parą.

Twin Peaks

James Hurley (James Marshall)

Po raz ostatni usłyszeliśmy o nim na kilka odcinków przed finałem 2. sezonu, gdy Donna otrzymała od niego pocztówkę z samotnej podróży, w którą udał się po aferze z Evelyn Marsh. Jak się dalej potoczyły jego losy i czy wrócił do Twin Peaks, pozostaje tajemnicą.

Leland Palmer (Ray Wise)

Teoretycznie martwy, ale teoria i praktyka w "Twin Peaks" rzadko idą ze sobą w parze. Ostatni raz Raya Wise'a widzieliśmy w finale 2. sezonu w Czerwonym Pokoju, gdzie wcielił się w sobowtóra Lelanda.

Sarah Palmer (Grace Zabriskie)

Z pewnością żyła, gdy widzieliśmy ją ostatnio, ale stan, w jakim się znajdywała, przekazując majorowi Briggsowi wiadomość od Windoma Earle'a, nie napawał optymizmem. Ciekawe, czy po 25 latach nadal jest tak samo podatna na nadnaturalne wpływy?

Nadine Hurley (Wendy Robie)

Z nią to dopiero ciekawa sprawa – w finale 2. sezonu powróciła jej bowiem pamięć i przestała wierzyć, że jest nastolatką. Odrzuciła więc wyznanie miłości Mike'a (Gary Hershberger) i nie mogła zrozumieć, co jej mąż robi w towarzystwie swojej dawnej miłości.

Norma Jennings (Peggy Lipton) i Ed Hurley (Everett McGill)

Nie mogli sobie wybrać gorszego momentu na wyznanie swoich uczuć, niż chwilę przed powrotem Nadine do zmysłów. Jednak się stało i znając charakter tej ostatniej, spokojnie nie było.

twinpeaks2

Shelly Johnson (Mädchen Amick) i Bobby Briggs (Dana Ashbrook)

Po raz ostatni widzieliśmy ich w naprawdę dobrym nastroju w Double R Diner. Tak dobrym, że aż Bobby się jej oświadczył, na co Shelly odpowiedziała tylko, że o tym pomyśli. Techniczną przeszkodą mógł być wprawdzie jej mąż, Leo (Erica Da Re, nie wraca w nowym sezonie), ale ten był akurat na krawędzi życia i śmierci – ostrożnie zakładam, że nie stanął na przeszkodzie ich związkowi.

Gordon Cole (David Lynch)

Ostatnia scena, w której David Lynch osobiście pojawił się na ekranie w "Twin Peaks", to absolutnie uroczy pocałunek Gordona i Shelly. Pasowali do siebie i to nie tylko dlatego, że ją jako jedyną mógł bez problemów usłyszeć. Aż szkoda, że z tego związku raczej nic nie było.

Doktor Jacoby (Russ Tamblyn)

To on przyprowadził Sarę Palmer do majora Briggsa, by ta przekazała wiadomość od Windoma Earle'a, wcześniej natomiast prowadził mediacje rozwodowe pomiędzy Edem i Nadine. Mark Frost w "Sekretach Twin Peaks" ujawnił, że w związku z błędami popełnionymi w sprawie Laury Palmer został pozbawiony prawa wykonywania zawodu, po czym udał się na Hawaje, by pisać autobiografię.

Laura Palmer (Sheryl Lee)

Nadal nieżywa. Zakładam więc, że pojawi się prędzej, niż można by się spodziewać.

REKLAMA