Nasze podsumowanie tygodnia - jak zwykle same hity!

"Twin Peaks" (Fot. Showtime)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Jak na koniec sezonu, w serialach dzieje się bardzo dużo. Znakomite odcinki zaliczyli "Pozostawieni", "Fargo" czy "Opowieść podręcznej", a bardzo przyjemne finały - "Brooklyn 9-9" i "Jane the Virgin". A poza tym wróciło "Twin Peaks"!

HIT TYGODNIA: Ostatnia Wieczerza w "Pozostawionych"

"Pozostawieni" (Fot. HBO)

"Pozostawieni" (Fot. HBO)


W finałowym sezonie "Pozostawionych" widzieliśmy już rzeczy tak dziwne, pokręcone i szalone, że odcinek "Certified" na ich tle może wydawać się zaskakująco zwyczajny. Ale to nie tak. Damon Lindelof skonstruował scenariusz bardzo precyzyjnie, tak że wszystko ma swoje miejsce i z czegoś wynika. Nie przypadkiem więc Laurie akurat teraz i akurat w Australii podjęła taką a nie inną decyzję, nie znalazłszy wcześniej przez siedem lat lepszej odpowiedzi.

Bohaterka grana przez niesamowitą w tym odcinku Amy Brenneman przebyła w ciągu całego serialu bardzo długą drogę, by znaleźć się w końcu w punkcie wyjścia, w miejscu, w którym nie widziała już przed sobą żadnego celu. A sposób, w jaki pokazano ostatni etap jej podróży, robi wrażenie przynajmniej z kilku powodów. To pierwsze, to emocjonalna bomba w najlepszym wydaniu, bo subtelna, niedopowiedziana, bez płaczu i darcia szat. Po drugie, wątek byłej żony Kevina, która z minuty na minutę była coraz bardziej świadoma tego, co chce zrobić, został poprowadzony perfekcyjnie. Po trzecie, znakomite aktorstwo.

Bo świetne pomysły, jak ten z Ostatnią Wieczerzą i Judaszem, nie wystarczą, potrzebni są jeszcze równie genialni wykonawcy. Ostatnia rozmowa Kevina i Laurie to majstersztyk, zwłaszcza z jej strony. Każde słowo coś znaczy i przynosi tonę emocji, a samo pożegnanie jest tak skonstruowane, że można je różnie interpretować. Zanim więc nie zobaczymy Laurie w stroju nurka, mamy prawo myśleć, że ona po prostu żegnała Kevina wysyłanego znów na spotkanie śmierci. Prawda okazała się jednak dużo bardziej skomplikowana.

O zakończeniu wątku Nory z pewnością będzie jeszcze okazja porozmawiać - ten tydzień należał do Amy Brenneman i Laurie, która po niemal siedmiu latach od dnia Nagłego Odejścia znalazła odpowiedź na brak odpowiedzi. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
REKLAMA