Serialowe hity i kity - nasze podsumowanie tygodnia

"House of Cards" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Dawno nie było u nas kitów, ale na szczęście wróciło "House of Cards", ratując nas przed dalszą posuchą. A chwalimy dziś m.in. "Pozostawionych", "The Americans" i "American Gods".

HIT TYGODNIA: Koniec świata, a po nim pobudka - czyli fantastyczni "Pozostawieni"

"Pozostawieni" (Fot. HBO)

"Pozostawieni" (Fot. HBO)


"I co teraz?" - zapytał Kevin ojciec swojego syna, siedząc na dachu domu w Australii, w tej samej dokładnie scenie, która została niejako "zdradzona" jako pierwsze zdjęcie promocyjne 3. sezonu "Pozostawionych" (co samo w sobie jest faktem pozbawionym znaczenia, ale musiałam docenić to, jak dowcipnym człowiekiem jest Damon Lindelof). Młodszy Kevin nie zna odpowiedzi. Nie wie, co się robi, kiedy koniec świata nie przyszedł, ale już zdążył sobie uzmysłowić, gdzie popełnił błąd.

Wy mieliście prawo tego nie zauważyć, ja pamiętam całkiem nieźle, jak Lindelof powiedział w naszej rozmowie, że "Pozostawieni" to historia miłosna. I do tego właśnie sprowadza się jeden z serialowych końców świata. Było ich jednak więcej.

Sam odcinek "The Most Powerful Man in the World (and His Identical Twin Brother)" jest genialny nie tyle ze względu na koncept - ten jest bowiem "tylko" swego rodzaju rozszerzeniem "International Assassin" - ile ze względu na pytania, które zadaje Kevin, odpowiedzi, których nie uzyskuje, i rzeczy, których dowiaduje się niejako "przypadkiem". Dzieci Grace nie wiedzą, co się stało z ich butami. Evie jest wściekła, kiedy słyszy imię swojego ojca. Christopher Sunday nie dzieli się tak po prostu swoją deszczową piosenką. Nic nie idzie tak, jak iść powinno było - i jeszcze trzeba zamordować samego siebie, a następnie puścić z dymem cały świat.

A jednak to bardzo ważna podróż dla Kevina, właśnie z powodu odkryć na własny temat, które poczynił. Policjant z Mapleton, który błądził przez siedem lat, niczego nie będąc pewnym, właśnie sobie uświadomił, co stracił. Wie też już lepiej niż chwilę wcześniej, w co wierzy, a w co nie. To dla niego i koniec świata, i prawie optymistyczny początek - przebył długą drogę, by powrócić do pragmatyzmu. Nora za chwilę podąży w zupełnie innym kierunku. Szczęśliwego spotkania w zaświatach raczej bym się nie spodziewała. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9
REKLAMA