Serialowe hity i kity - nasze podsumowanie tygodnia

"Pozostawieni" (Fot. HBO)

0
1 2 3 4 5

To już serialowe ostatki, więc w tym tygodniu nasza lista jest krótka. Doceniamy m.in. finał "Pozostawionych", poetycką masakrę w "Fargo" czy - nie bez pewnych zastrzeżeń - powrót "Orange Is the New Black".

HIT TYGODNIA: Wielki mały finał "Pozostawionych"

"Pozostawieni" (Fot. HBO)

"Pozostawieni" (Fot. HBO)


Skoro "Pozostawieni" są serialem, przy którym czasem brakuje odpowiednio dużych słów, by go właściwie opisać, to rozsądnie byłoby zbyć finał milczeniem i po prostu w niemym zachwycie obejrzeć go jeszcze raz. A potem kolejny i następny, za każdym razem odkrywając coś nowego. Może odnajdując znaczenie w słowie, które wcześniej mogło wydawać się nieistotne? Może w drobnym geście, który poprzednio umknął naszej uwadze? A może nie odnajdując niczego, ale ponownie przeżywając dokładnie te same emocje, które towarzyszyły nam, gdy za pierwszym razem poznawaliśmy zwieńczenie historii przeklętej Nory Durst?

To ostatnie można uznać za pewnik, bo "The Book of Nora" to odcinek skonstruowany właśnie tak, byśmy odbyli emocjonalną wędrówkę razem z jego tytułową bohaterką. Wędrówkę, która wcale nie obfitowała w żadne fajerwerki, ba, jej znaczna część została nam po prostu opowiedziana, tak zwyczajnie, w prostych, niczym nieubarwionych słowach. A mimo to zapadała w pamięć tak mocno, jakby dotyczyła najbliższej nam osoby. Jakbyśmy to my, a nie Kevin, siedzieli naprzeciwko i wsłuchiwali się w każde zdanie, nie dopuszczając do siebie myśli, że któreś z nich może nie być prawdziwe.

Lindelof doskonale wiedział, co robi, stawiając w finale na prostotę i wiarę – to w końcu dwa fundamenty serialu, które wybrzmiały na koniec pełną mocą. Czy wierzycie w historię Nory, pozostaje sprawą indywidualną i w gruncie rzeczy nieistotną. O wiele ważniejszy jest fakt, że na wiarę nie trzeba brać emocji towarzyszących jej przy ponownym spotkaniu Kevina. Podobnie jak nie ma potrzeby podważać prawdziwości jego słów, gdy wyznaje jej o swojej wierze. Uczucie między tą dwójką było w serialu kwestionowane, całkiem niedawno padły przecież bardzo gorzkie słowa, ale w tym momencie nie miały one żadnego znaczenia. Bo właśnie teraz, gdzieś pośrodku australijskiego odludzia spotkała się dwójka ludzi, którym zwyczajnie na sobie zależy i nie ma w tym ani grama fałszu.

leftovers-kevin567

"To jest historia miłosna" – tak banalne zdanie wypowiedział o "Pozostawionych" ich twórca, a my nie mamy absolutnie żadnych podstaw, by w te słowa wątpić. Można tylko dopisywać do nich kolejne epitety: piękna, satysfakcjonująca, poruszająca i co najważniejsze, prawdopodobnie nieco inna dla każdego widza, odbierającego to wszystko na swój własny sposób. Telewizja? Nie drodzy państwo, to już coś więcej. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5