Emmy 2017: Nasze nominacje dla seriali dramatycznych

"Westworld" (Fot. HBO)

0
1 2 3 4 5 6 7

Akademia Telewizyjna w przyszłym tygodniu ogłosi nominacje do nagród Emmy, a tymczasem my podajemy nasze typy. Na pierwszy ogień idą seriale dramatyczne - doceniamy m.in. "Westworld", "Opowieść podręcznej" i "The Americans". Tytuły wybieraliśmy wyłącznie spośród tych, które zostały zgłoszone, w takich kategoriach, w jakich zostały zgłoszone. "Gra o tron" w tegorocznym wyścigu w ogóle nie bierze udziału, bo nowy sezon dopiero przed nami.

"Pozostawieni"

"Pozostawieni" (Fot. HBO)

"Pozostawieni" (Fot. HBO)


To nie jest ten przypadek, w którym nominacja należy się za całokształt dla serialu, który właśnie dobiegł końca. Albo inaczej, to nie tylko ten przypadek, bo rzecz jasna "Pozostawieni" zasługują na wszelkie pochwały za swoje trzy sezony. Ten ostatni jest jednak wśród nich wyjątkowy, bo zapewnił przeżycia na poziomie do tej pory praktycznie niespotykanym, udowadniając, że serial może być czymś więcej, niż tylko chwytliwą fabułą.

Może być emocjonalną opowieścią o zwykłych ludziach dotkniętych niewytłumaczalną tragedią. Może być historią o wierze i jej braku. Może zabierać nas w surrealistyczną podróż na Ziemi lub gdzieś indziej i wcale nie tracić przy tym na autentyczności. Może też być prostą historią miłosną, która za nic ma wielkie słowa i jeszcze większe oczekiwania. A wreszcie może być piekielnie intensywnym przeżyciem, poruszającym w człowieku takie struny, z których istnienia mógł sobie wcześniej nawet nie zdawać sprawy.

Mógłbym wymieniać oryginalne pomysły, powody do wzruszeń, tematy do refleksji czy nawet pospolite fabularne twisty, każące z niecierpliwością wypatrywać kolejnych odcinków, których w "Pozostawionych" nie brakowało, ale nie ma to wielkiego sensu. Mistrzostwo pod względem realizacyjnym, aktorskim i scenariuszowym to jedno, ale przede wszystkim niedoceniany serial HBO dowodzi, że artystyczna wizja, satysfakcjonująca historia i zwykłe, ludzkie emocje mogą iść ze sobą ramię w ramię. A to już wyczyn z gatunku takich, którego dokonali wcześniej tylko nieliczni. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7