Serialowe hity i kity - nasze podsumowanie tygodnia

"This Is Us" (Fot. NBC)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Serialowa jesień wystartowała na dobre. Wreszcie jest co oglądać i nad czym się znęcać, a przede wszystkim - jest co doceniać. W tym tygodniu hity idą m.in. do "The Good Place", "The Deuce" i "This Is Us".

HIT TYGODNIA: Knajpa, do której prowadzą wszystkie drogi w "The Deuce"


"The Deuce" (Fot. HBO)

"The Deuce" (Fot. HBO)


W serialowych światach, które tworzy David Simon, zawsze są charakterystyczne miejsca, gdzie spotykają się niemal wszyscy bohaterowie, niekoniecznie przy tym będąc dobrymi znajomymi. Po prostu prędzej czy później wpadają na siebie, bo nie da się tego uniknąć. W "The Deuce" te miejsca są na razie dwa: czynna całą dobę jadłodajnia, która o każdej porze podaje śniadania, i nowo otwarta knajpa Vincenta Martino (James Franco), gdzie przesiaduje także jego brat, Frankie (również James Franco).

Choć knajpa sama w sobie może wydawać się rzeczą trywialną, nie sposób nie docenić tego, jak pod koniec odcinka zdołała połączyć ze sobą różne wątki i skrzyżować drogi osób, które w inny sposób prawdopodobnie by się nie spotkały. To miejsce, gdzie zgodnie piją obok siebie gangsterzy, prostytutki, alfonsi i policjanci. Można tutaj zawrzeć interesującą znajomość, zaliczyć spotkanie z czyjąś pięścią albo poczytać dobrą prozę i powymieniać się cytatami z Dickensa, bo gdzie miałaby skończyć zbuntowana studentka literatury, jeśli nie u Vincenta.

Reporterska szczegółowość i pieczołowitość, z jaką David Simon buduje ten specyficzny ekosystem, jest imponująca. W 3. odcinku wydarzyło się tysiąc rzeczy, na pierwszy rzut oka niepowiązanych ze sobą. Abby zaczęła szukać pracy i okazało się, że do pewnych rzeczy nie jest po prostu stworzona. Candy zaliczyła pouczające spotkanie z reżyserem (i kiszką). Bobby wylądował w szpitalu. Lori pokłóciła się z klientem nie o 10 dolarów, tylko o zasadę, po czym usłyszała ważną życiową lekcję od CC. Zaliczyliśmy kilka przygód z braćmi Martino i dostaliśmy dobitny dowód na to, jak głęboko sięga korupcja w policji.

Kilka różnych światów spotkało się, starło ze sobą i połączyło w jeden w ciągu zaledwie jednej nocy, na koniec zaś wszyscy rozeszli się w swoich kierunkach. Wschód słońca, plecy Jamesa Franco i góry śmieci na ulicach - to dobre zakończenie tego cudnego odcinka, w którym zanurzyliśmy się po same uszy w świecie "The Deuce". [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
REKLAMA