Nasz top 10: Najlepsze seriale września 2017

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Od finału "Twin Peaks", przez debiut nowego "Star Treka" i "Kronik Times Square", aż po powroty naszych ulubionych komedii, w tym wdzięcznego "The Good Place" - to był bardzo dobry miesiąc w serialach. Podsumowujemy wrzesień!

10. "Transparent" (powrót na listę)

"Transparent" (Fot. Amazon)

"Transparent" (Fot. Amazon)

4. sezon "Transparent" zdecydowanie nie był najlepszym w historii serialu. W porównaniu do poprzednich widać wyraźny spadek jakości, pojawiły się wcześniej tu niespotykane powtarzalność, dosłowność, a nawet pośpiech. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nawet w słabszej niż zwykle formie produkcja Amazona jest ciągle lepsza od większości telewizyjnej konkurencji i właśnie dlatego nie mogło jej zabraknąć w naszym rankingu, choćby w samym ogonie.

Zwłaszcza że po prostu nie wypadało nam zignorować takiego wydarzenia, jak podróż Pfeffermanów do Izraela. Oczywiście w ich przypadku nie mogło być nudno, zaliczyliśmy więc odnalezionych po latach krewnych, wielkie awantury w najmniej sprzyjających okolicznościach, a nawet poważne dyskusje o stosunkach izraelsko-palestyńskich. Coś dla każdego, bo Jill Soloway starała się poświęcić dość czasu wszystkim bohaterom. Nie brakowało przy tym pamiętnych momentów, jak wizyta pod Ścianą Płaczu czy kąpiel w Morzu Martwym, które udowodniły, że twórczyni "Transparent" nadal z łatwością zamienia telewizję w czystą magię.

Ciągle potrafi też do głębi poruszyć i zaskoczyć, odkrywając kolejne warstwy swoich bohaterów i nie dając im ani chwili wytchnienia w poszukiwaniu własnej tożsamości. Nie zawsze wychodziło to równie dobrze na przestrzeni całego sezonu, ale gdy już coś się udało, jak choćby wątek Ali (rewelacyjna Gaby Hoffmann), to ręce same składały się do oklasków.

A towarzyszące temu emocje i wątpliwości? Łatwość, z jaką serial porusza trudne kwestie, a całkiem banalne sprawy zaklina w niezwykłych obrazach? Dla wielu to cel nie do zrealizowania, dla "Transparent" najbardziej naturalna rzecz na świecie i nie zmieni tego kilka mniej udanych momentów – te uznajemy za jednorazową zadyszkę. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA