10 serialowych detektywów z przypadku, którzy działają sprawniej niż policja

"Belfer" (Fot. Robert Pałka/Canal+)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

W niedzielę 22 października o godz. 21:30 w Canal+ powraca z 2. sezonem "Belfer". Z tej okazji przyglądamy się postaciom detektywów-amatorów, którzy potrafią dopaść każdego przestępcę, choć nie mają odznaki ani licencji.

Paweł Zawadzki (Maciej Stuhr) - "Belfer"

"Belfer" (Fot. Robert Pałka/Canal+)

"Belfer" (Fot. Robert Pałka/Canal+)


Kiedy Paweł Zawadzki pojawił się rok temu w Dobrowicach (i zarazem na naszych ekranach), był człowiekiem-zagadką. Skąd u nauczyciela polskiego taki dryg do rozwiązywania zagadek kryminalnych? Dlaczego wybrał to, a nie inne miasteczko? Czemu zaangażował się akurat w sprawę Asi Walewskiej? To wszystko było na początku tajemnicą. O Pawle wiedzieliśmy tyle, że przyjechał z Warszawy, ma doświadczenie w pracy z trudną młodzieżą i potrafi zachęcić dzieciaki do czytania takimi zmyślnymi sztuczkami, jak porównywanie Kordiana do Batmana.

Z czasem jego sekrety wyszły na jaw, a on sam okazał się nie tylko świetnym znawcą ludzkiej natury i właścicielem analitycznego umysłu, ale także człowiekiem, który potrafi szybko działać i zawalczyć o to, by każdy dostał to, co na co zasłużył. Zdarzało mu się porządnie oberwać, zdobyć się na parę iście superbohaterskich aktów odwagi czy też przekroczyć granice moralnych szarości, jak na porządnego, skomplikowanego detektywa z nowoczesnego serialu przystało.

Scenarzyści "Belfra", Jakub Żulczyk i Monika Powalisz, dokonali nietypowego wyboru, mianując detektywem polonistę, i po 1. sezonie można powiedzieć, że ta ich decyzja zaprocentowała. Belfer oczywiście ma w sobie pewne cechy, które posiadają także detektywi z innych seriali, ale to, że jest nauczycielem, przeczytał tonę książek i operuje w specyficznym środowisku, wyróżnia go z tłumu. Osadzenie serialowej historii w szkole zrobiło różnicę, podobnie jak taka a nie inna konstrukcja postaci.

W 2. sezonie serialu Canal+, który startuje w niedzielę 22 października o godz. 21:30, zobaczymy, jak bohater grany przez Macieja Stuhra odnajduje się w zupełnie innej szkole niż ta dobrowicka. Paweł Zawadzki zaczyna pracę w jednym z prestiżowych liceów we Wrocławiu i już w ciągu pierwszych dni dochodzi do tragedii, która rodzi mnóstwo pytań. Jedno jest jasne: na terenie liceum toczy się mordercza gra. To nie jest szkoła jak każda inna. To nie są zwykli uczniowie, a Belfer nie znalazł się tam przypadkowo.

Obok Macieja Stuhra w 2. sezonie "Belfra" zobaczymy m.in. Szymona Piotra Warszawskiego, Michalinę Łabacz, Elizę Rycembel, Zofię Wichłacz, Philippe'a Tłokińskiego, Stefana Pawłowskiego, Aleksandrę Domańską, a także Mirosława Haniszewskiego i Aleksandrę Konieczną. Naszej recenzji możecie spodziewać się w niedzielę, a tymczasem polecamy zwiastun. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA