10 serialowych detektywów z przypadku, którzy działają sprawniej niż policja

"Belfer" (Fot. Robert Pałka/Canal+)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Phryne Fisher (Essie Davis) - "Zagadki kryminalne panny Fisher"

"Zagadki kryminalne panny Fisher" (Fot. ABC)

"Zagadki kryminalne panny Fisher" (Fot. ABC)


Jedna z najbardziej czarujących detektywek z przypadku, jakie kiedykolwiek gościły na jakichkolwiek ekranach, to postać z książek Kerry Greenwood. Phryne Fisher (Essie Davis) w telewizji pojawiła się w 2012 roku za sprawą australijskiej telewizji ABC i była z nami przez trzy sezony i 34 odcinki.

Bohaterka jest ciekawa pod każdym względem, bo pochodzi z czasów, kiedy kobiety jeszcze policjantkami nie zostawały, a gdy próbowały pukać do rozmaitych męskich światów, były traktowane protekcjonalnie albo i gorzej. Pannę Fisher poznajemy w latach 20. poprzedniego wieku, kiedy powraca do Melbourne z powodu prywatnej sprawy, która stopniowo jest przed nami odsłaniana. Powraca i od razu ląduje samym środku kryminalnego światka, na początku mocno irytując lokalnych policjantów. Bardzo szybko jednak będą musieli ją zaakceptować, bo okazuje się nieocenioną pomocą w łapaniu przestępców.

Panna Fisher jest nie tylko szalenie inteligentną i uroczą osóbką, której motywacje nie są tak banalnie proste jak można by sądzić na pierwszy rzut oka, ale też kobietą odważną, wyzwoloną i niesamowicie stylową. Na kostiumy wydano fortunę i to widać - bohaterka prezentuje się niesamowicie w każdej scenie i w każdej sytuacji. Ale jeszcze bardziej interesujący jest jej charakter i sposób bycia - Phryne nie ma męża, mieszka sama, zdarza jej się sypiać z przypadkowymi mężczyznami i z dumą mówi o sobie, że jest feministką. Ma też swoją mroczniejszą stronę, o czym przekonacie się z czasem.

Wszystko to składa się na jedną z najbardziej skomplikowanych postaci detektywek, jakie kiedykolwiek widzieliście w telewizji. I przy okazji też najmilszą dla oka, bo zarówno tytułowa bohaterka, jak i wszystko inne w "Zagadkach kryminalnych panny Fisher" prezentuje się przecudnie. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA