Serialowe hity i kity - nasze podsumowanie tygodnia

"The Crown" (Fot. Netflix)

0
1 2 3 4 5 6 7

To był tydzień powrotu rodziny królewskiej w "The Crown", a także ważnej rocznicy w "Brooklyn 9-9" i fajnych momentów m.in. w "Crazy Ex-Girlfriend" i "Jane the Virgin". Oto nasze hity i kity - przedostatnie w tym roku!

HIT TYGODNIA: Nowy początek na koniec "Howards End"

"Howards End" (Fot. BBC)

"Howards End" (Fot. BBC)


Tak powinno się ekranizować klasykę. Od pierwszego odcinka "Howards End" produkcja BBC "przykleiła" mnie do ekranu doskonałą obsadą, błyskotliwymi dialogami, zapierającą dech scenografią. Do tego doszło takie ujęcie pozornie odległych czasowo wątków obyczajowych, że wybrzmiewały zaskakująco współcześnie. Odcinek czwarty – i równocześnie ostatni – utrzymał poziom poprzednich.

W finale zrobiło się przy tym nieco bardziej dramatycznie, kiedy wszystkie misternie prowadzone przez cały miniserial wątki splotły się w tytułowym Howards End. Efekt był dla niektórych śmiertelny, dla innych oznaczał więzienie albo załamanie całej dotychczasowej wizji życia. Moje ulubione siostry Schlegel wyszły jednak z sytuacji obronną ręką, zakończenie uznaję więc za słodko-gorzkie, ale satysfakcjonujące.

O ile zazwyczaj bardzo lubię filmy Jamesa Ivory'ego, to akurat "Powrót do Howards End" z Emmą Thompson i Anthonym Hopkinsem zawsze wydawał mi się zimny, bez chemii między bohaterami, łatwy do zapomnienia. Tymczasem miniserial BBC nie tylko zapewnia piękne odtworzenie realiów epoki i inteligentne dyskusje o ówczesnych dylematach. Wnosi w tamten świat tyle życia, że postacie z początku XX wieku wydają się bardzo bliskie. Absolutny hit do wielokrotnego oglądania. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7