Nasz top 15: Najlepsze nowe seriale 2017 roku

"The Handmaid's Tale" (Fot. Hulu)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

4. "Opowieść podręcznej"

"Opowieść podręcznej" (Fot. Hulu)

"Opowieść podręcznej" (Fot. Hulu)


Najgłośniejsza i najbardziej kontrowersyjna serialowa nowość w tym roku, a jednocześnie serial, który przyniósł platformie Hulu pierwsze zasłużone nagrody Emmy i za chwilę pewnie przyniesie kolejne wyróżnienia. Bo zasługują na nie wszyscy, poczynając od showrunnera i scenarzysty Bruce'a Millera, przez reżyserkę i operatorkę Reed Morano, której serial zawdzięcza swój niezwykły wygląd, aż po odtwórczynie głównych ról, z Elisabeth Moss, Ann Dowd i Alexis Bledel na czele.

"Opowieść podręcznej" to serialowa adaptacja powieści Margaret Atwood, która była ostrzeżeniem przed konserwatywną kontrrewolucją w czasach Ronalda Reagana. Adaptacja bardzo aktualna i pasująca także do naszych czasach, w których ta sama kontrrewolucja przybiera dużo bardziej paskudne oblicza niż w latach 80. Twórcy nie odżegnują się od tego, wręcz przeciwnie, mówią wprost, że ten paraliżujący koszmar z serialu to coś, od czego może dzielić nas tylko kilka potknięć, tylko kilka złych wyborów.

Serial przedstawia totalitarne państwo, które powstało na gruzach obecnych Stanów Zjednoczonych i które początkowo było odpowiedzią na plagę bezpłodności, jaka opanowała świat. Nieliczne płodne kobiety zostały schwytane, nazwane podręcznymi i zmuszone do rodzenia dzieci swoim panom, którzy co miesiąc gwałcą je w majestacie prawa, w zgodzie z wypaczonym pojmowaniem Biblii i na oczach własnych żon. Taką właśnie kobietą jest Offred (Elisabeth Moss), podręczna, która stara się zachować godność i człowieczeństwo w świecie, gdzie wolność nie istnieje, a człowiekiem jest tylko mężczyzna.

"Opowieść podręcznej" to przerażające ostrzeżenie przed światem, w którym politycy nie mają szacunku dla praw kobiet. To także znakomicie napisana i jeszcze lepiej zagrana historia kilku istot ludzkich, których życie stało się nieopisanym koszmarem. Skupienie się na najprostszych, najbardziej podstawowych emocjach i sukcesywne odsłanianie kolejnych warstw horroru, w jakim żyją podręczne, stanowi o niezwykłości tego serialu. Nieustanny dostęp do życia wewnętrznego Offred sprawia, że Gilead, przy całym swoim przerysowaniu, staje się czymś namacalnym.

Nie ma na tej liście drugiego serialu, który oglądałabym z aż takim trudem, zaciskając często pięści z bezsilności i robiąc przerwy na zaczerpnięcie oddechu w trakcie seansu. Nie ma też na tej liście drugiego serialu, który w tym momencie byłby ważniejszy i bardziej potrzebny niż "Opowieść podręcznej". [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15