Najlepsze serialowe odcinki 2017 roku (miejsca 30 - 21)

"The Crown" (Fot. Netflix)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

29. "You're the Worst" - "Not a Great Bet"

"You're the Worst" (Fot. FXX)

"You're the Worst" (Fot. FXX)


Wprawdzie 4. seria perypetii Jimmy'ego i Gretchen po obiecującym początku raczej nas rozczarowała, ale w połowie sezonu dostaliśmy odcinek, który został z nami na dłużej. Może dlatego, że zamiast serwować kolejne zabawy w kotka i myszkę między skłóconą parą, twórcy "You're the Worst" skupili się na jednej postaci, a Aya Cash mogła pokazać swoje aktorskie możliwości.

"Not a Great Bet" może się kojarzyć choćby z jednym z najlepszych odcinków pierwszego sezonu "Dziewczyn" – "The Return". Historie z odwiedzinami dorosłych dzieci w rodzinnym domu dają szansę na świetne zestawienia: młodzieńcze nadzieje a prawdziwe życie oraz wizja siebie a to, jak widzą człowieka inni. W "You're the Worst" udało się jednak nie popaść w związany z konwencją banał. Poza Cash duża w tym zasługa Zosi Mamet (przypadkiem najbardziej znanej właśnie z "Dziewczyn"), która w roli Heidi, dawnej znajomej Gretchen, przez cały odcinek doskonale stopniuje narastającą irytację, by w którymś momencie nie wytrzymać i warknąć to, co widzowie od dawna myślą: "Na litość boską, jesteś dorosła!".

Rzecz w tym, że właśnie dorosłości Gretchen boi się najbardziej. W "Not a Great Bet" daje więc pokaz niedorosłości właśnie. Snuje barwne opowieści, by nie myśleć o swojej życiowej sytuacji. Chętnie przyłącza się do zabawy nastolatków, nie dostrzegając, jak bardzo tam nie pasuje. I wcale nie chce zostać wytrącona z wmawianych sobie historii o dawnej przyjaźni z Heidi i pięknej wspólnej młodości. Gorzki, ale boleśnie logiczny w kontekście odcinka finał zostawia widza z poczuciem, że właśnie zobaczył kawał dobrej, ponurej opowieści o dorosłym życiu. Życiu, z którego każdy chyba czasem miałby ochotę się wymiksować. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10