Całe "Black Mirror" jest ze sobą połączone - 4. sezon potwierdza fanowską teorię

"Black Mirror" (Fot. Netflix)

0

"Black Museum", ostatni odcinek 4. sezonu, potwierdził to, czego fani się domyślali – wszystkie serialowe historie dzieją się w jednym świecie. A czy da się je ułożyć w odpowiedniej kolejności?

Odkrywanie Easter Eggów w kolejnych odcinkach "Black Mirror" to już tradycja, do której od lat fani próbowali dorobić bardziej złożoną teorię, że wszystkie serialowe historie rozgrywają się w tym samym świecie. Odnajdywane przez uważnych widzów nawiązania w postaci informacji z telewizyjnych pasków, wpisów w mediach społecznościowych czy charakterystycznych obiektów spotykanych przelotnie w różnych odcinkach do tej pory wydawały się jednak tylko nieznaczącym ukłonem Charliego Brookera w stronę fanów.

W 4. sezonie było ich jednak tak wiele (na czele oczywiście z "Black Museum"), że trudno oprzeć się pokusie ułożenia na ich podstawie obowiązującej w "Black Mirror" linii czasowej. Tak jak w serwisie ScreenCrush, czasem opierając się na informacjach z ekranu, a czasem na rozwoju serialowej technologii. I tak, "The National Anthem", 1. odcinek całego serialu, wydaje się zarazem najbardziej prawdopodobnym kandydatem do miana pierwszego według chronologii, bo kolejne odnoszą się do wydarzeń z niego w czasie przeszłym. Dalej jednak sezony i odcinki się mieszają, a stawkę zamyka rozgrywający się w postapokaliptycznym świecie "Metalhead".

1. "The National Anthem"
2. "The Waldo Moment"
3. "Shut Up and Dance"
4. "Fifteen Million Merits"
5. "White Bear"
6. "Playtest"
7. "Nosedive"
8. "Hated in the Nation"
9. "Men Against Fire"
10. "The Entire History of You"
11. "White Christmas"
12. "Arkangel"
13. "Crocodile"
14. "Hang the DJ"
15. "USS Callister"
16. "San Junipero"
17. "Be Right Back"
18. "Black Museum"
19. "Metalhead"

Dokładna kolejność jest oczywiście umowna, bo Charlie Brooker oficjalnie niczego nie potwierdził, a całkiem możliwe, że śledząc wysiłki widzów, ma z nich spory ubaw. Tak można wytłumaczyć Easter Egg ukryty w odcinku "Crocodile", który odkrył użytkownik Reddita AFellowOfLimitedJest. Na przedruku z gazety, który pokazuje Mii Rob, odnalazł on fragment takiej treści:

"Prawdziwym pytaniem jest, czemu ktokolwiek miałby przerywać oglądanie, by przeczytać zdanie z wydrukowanej gazety" – powiedział głos w twojej głowie, zanim doradził ci, byś podzielił się tym znaleziskiem na Reddicie.

blackmirror-crocodile

Taka kpina stawia pod znakiem zapytania dorabianie do połączeń w "Black Mirror" jakichkolwiek większych teorii, czyż nie? A może to po prostu jeszcze jeden mistrzowski trolling w wykonaniu Charliego Brookera?