Serialowe hity i kity - nasze podsumowanie tygodnia

"The End of the F***ing World" (Fot. Channel 4)

1 2 3 4 5 6 7 8

KIT TYGODNIA: Powrót "Z Archiwum X" i nowe absurdy Chrisa Cartera

"Z Archiwum X" (Fot. FOX)

"Z Archiwum X" (Fot. FOX)

"Wierzyłeś w bardziej absurdalne rzeczy" - rzuca Skinner do Muldera w jednej z pierwszych scen nowego sezonu "Z Archiwum X". I niestety, słowo "absurd" bardzo do tego odcinka pasuje. Po raz kolejny okazuje się, że odcinki z mitologią, czyli te zawierające kolejne rozwinięcia wątku spiskowego serii, są najsłabszym jej elementem. A może raczej coraz słabszym, bo przy starcie serialu wiele lat temu to akurat na nie wielu fanów najbardziej oczekiwało. Teraz sytuacja się odwróciła.

"My Struggle III" zaczyna się od resetu całej sytuacji z globalną epidemią. Reset jest w pewnym sensie niezbędny, bo trudno było sobie wyobrazić normalną pracę agentów Muldera i Scully w postapokaliptycznych realiach zarysowanych w poprzednim odcinku. Chris Carter zdecydował się użyć jednak najbardziej wyświechtanego narzędzia - wszystko było tylko wizją agentki Scully.

To jednak nie koniec. Ostatecznie okazuje się, że syn Muldera i Scully nie jest tak naprawdę ich synem. Chris Carter twierdzi, że ten plan był gotowy już 18 lat temu, ale z pewnych względów nie udało się go zrealizować. Niestety, trudno oczekiwać, by widzowie oraz przede wszystkim śledzący zwroty akcji dawni fani byli gotowi w to uwierzyć. To wszystko razem prowadzi do jednego wniosku: powrót "Z Archiwum X" to kit. Nie pomagają sztampowe dialogi i monologi Muldera, chociaż kilka scen - jak rozmowa Palacza ze Skinnerem czy Muldera z nieznanymi wcześniej członkami Syndykatu - rzeczywiście zapada w pamieć. Chyba jednak nie z powodów, które planował Carter. Bo piętrzące się absurdy sprawiają, że ten serial coraz niebezpieczniej zbliża się do granicy autoparodii.

Na szczęście - jak pisała Marta Wawrzyn po obejrzeniu kolejnych odcinków nowego sezonu, już bez głównego nurtu spiskowego, z "potworami tygodnia" - w następnych tygodniach serial ma wrócić do formy i pozytywnie nas zaskoczyć. Jest nadzieja, że po "My Struggle III" będzie już tylko lepiej, ale na razie "Z Archiwum X" dostaje od nas zasłużony tytuł kitu tygodnia. [Michał Kolanko]

1 2 3 4 5 6 7 8
REKLAMA