Nasze podsumowanie tygodnia - serialowe hity i kity

"Z Archiwum X" (Fot. FOX)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

HIT TYGODNIA: "Z Archiwum X" wraca do formy i spotyka "Black Mirror"

"Z Archiwum X" (Fot. FOX)

"Z Archiwum X" (Fot. FOX)


"This" Glena Morgana to rzecz warta docenienia z dwóch powodów. Po pierwsze, bo to po prostu dobry odcinek, zdecydowanie najlepszy z wszystkich dotychczasowych w tym i poprzednim sezonie. Po drugie, bo po "My Struggle III" aż trudno było uwierzyć, że "Z Archiwum X" może jeszcze odzyskać "to coś". A tu niespodzianka. Tym większa, że chyba nie ja jedna byłam przerażona, słysząc o pomyśle powrotu Samotnych Strzelców.

Na szczęście zrobiono to naprawdę dobrze, zgrabnie łącząc pośmiertną historię Ringo Langly'ego z głównym wątkiem konspiracyjnym. Tajemniczy telefon do Muldera i odkrycie, że Langly - a dokładniej, jego cyfrowa kopia - żyje wiecznie w idealnym i jednocześnie koszmarnym miejscu, będącym skrzyżowaniem światów "San Junipero" i "USS Callister", wystarczyły, żebym znów uwierzyła w "Z Archiwum X". A dodatkowo serial sprawił mi mnóstwo frajdy, kiedy Mulder i Scully najpierw musieli bronić się w jego domu, a następnie wybrali się na poszukiwania, co do których nie było pewności, jak właściwie się skończą. Wróciła fantastyczna chemia tej dwójki, było sporo humoru, który wreszcie trafiał w punkt, było też wrażenie, że serial odzyskuje dawną energię.

Historia płynęła aż miło, sprawiając, że przypominały mi się podobne seanse "Z Archiwum X" z lat szczenięcych, a osadzenie we współczesności i odniesienia do rzeczywistości, w której żyjemy tu i teraz, w końcu nie raziły, tylko po prostu pasowały. Nie zabrakło paru fajnych smaczków, jak np. ten ze Steve'em Jobsem, a dodatkowo jeszcze poznaliśmy prawdziwe nazwisko Głębokiego Gardła. I oczywiście, że tutaj też było drugie dno - Ronald Pakula to hołd złożony Alanowi J. Pakuli, reżyserowi "Wszystkich ludzi prezydenta".

Tym odcinkiem Glen Morgan wydźwignął "Z Archiwum X" - przynajmniej w moich oczach - z kryzysu i dał nadzieję, że jeszcze coś z tego będzie. Szkoda tylko, że w międzyczasie zdążyła stopnieć publika. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10