Nasze podsumowanie tygodnia - serialowe hity i kity

"Z Archiwum X" (Fot. FOX)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

HIT TYGODNIA: "This Is Us" na kozetce

"This Is Us" (Fot. NBC)

"This Is Us" (Fot. NBC)


Chyba jeszcze nigdy problemy Pearsonów nie doczekały się tak jasnego zdefiniowana jak w "The Fifth Wheel". Rodzinna sesja terapeutyczna została świetnie napisana i dała ramę dla licznych trudności, z którymi boryka się ta "rodzina uzależnionych". Uzależnionych od uwagi, leków, porządku, jedzenia, ale i od podtrzymywania legendy Jacka, czyli idealnego męża i ojca, który na pewno wszystkie traumy potrafiłby uśmierzyć, gdyby tylko żył. Sekwencja terapii to doskonale stopniowane ujawnianie bolesnych spraw lub głośne powiedzenie rzeczy, których widz się domyślał. A Rebecca, Kevin, Randall i Kate mają szansę uświadomić sobie nie tylko uzależnienia, ale też błędne przekonania, iluzje i myślowe nawyki.

Na drugim planie mamy "Nową Wielką Trójkę", której problemem i równocześnie płaszczyzną porozumienia okazuje się właśnie to, że jej członkowie często mają wrażenie, że są dla najbliższych… na drugim planie. Nie tylko Kevin czuje się jak piąte koło u wozu. Beth, Toby i Miguel nie potrafią do końca wejść do rodu Pearsonów, którzy bronią swojej patologicznej chwilami więzi, z trudem dopuszczają innych do kręgu wtajemniczonych i nie pozwalają nawet słowem zakwestionować perfekcji Jacka.

Może chwilami odcinek wydaje się nieco łopatologiczny, na przykład gdy Randall mówi o pomyśle zapisywania życia na taśmie filmowej. Ale i tu cenne wydaje się uświadomienie widzowi, że to tylko on ma taki wygodny wgląd w dawne życie Pearsonów. Oni sami mogą pewne zdarzenia pamiętać całkiem inaczej lub nie pamiętać ich wcale, a przez to odmiennie interpretować różne wydarzenia i międzyludzkie relacje.

"The Fifth Wheel" po katarktycznej scenie terapii nie przynosi od razu wielkich zmian. Jednak z późniejszych rozmów wynika, że małymi kroczkami Wielka Trójka może zmienić swoje zachowania, które utrudniają wszystkim życie, a Rebecca ma szansę spojrzeć z dystansem na idealizowaną przez lata wizję swojej rodziny. Zresztą na pewno jeszcze niejeden mroczny fakt z przeszłości został do odkrycia i przegadania. A najnowszy odcinek upewnia, że warto nadal towarzyszyć Pearsonom w ich przeszłych, teraźniejszych i przyszłych losach. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10