"Zabójstwo Versace: American Crime Story" - kto jest kim w 2. sezonie serialu Ryana Murphy'ego

""Zabójstwo Versace: American Crime Story" (Fot. FX)

"Zabójstwo Versace: American Crime Story" rusza dziś wieczorem na kanale FOX Polska, a my przedstawiamy przewodnik, kto jest kim w serialu. Zobaczcie, jak wyglądają serialowe postacie i ich pierwowzory.

Zapewne większość z nas kojarzy, jak wygląda i czym zajmuje się Donatella Versace. Czytelnicy bardziej zainteresowani modą z pewnością pamiętają Gianniego i jego dorobek. Warto jednak przyjrzeć się pozostałym bohaterom, których pokazuje Ryan Murphy w "Zabójstwie Versace: American Crime Story".

W serialu wszyscy są oczywiście jeszcze piękniejsi i jeszcze bardziej kolorowi, ale ich odpowiednicy z rzeczywistości to barwne ptaki z bogatymi i tragicznymi historiami, które warto znać, by jeszcze bardziej docenić nowe odcinki "ACS". Zestawienie opracowane na podstawie materiału z serwisów Vulture i CBS News. Zaczynamy!

Darren Criss jako Andrew Cunanan

Darren Criss (Fot. FX) i zdjęcia Andrew Cunanana zebrane przez FBI (Fot. Wikipedia)

Darren Criss (Fot. FX) i zdjęcia Andrew Cunanana zebrane przez FBI (Fot. Wikipedia)

Jak zauważamy w recenzji, "Zabójstwo Versace: American Crime Story" to tak naprawdę Darren Criss Show. Gwiazdor "Glee" błyszczy tutaj najbardziej. Prawdziwy Cunanan, podrywacz z bardzo wysokim IQ, urodził się w 1969 roku, a swoją młodość spędził w Kalifornii. Już w szkole słynął z opowiadania wybujałych i niezgodnych z prawdą historii na temat swojej rodziny. Wiele wskazuje na to, że cierpiał na osobowość dyssocjalną - czyli inaczej psychopatię, przez którą za wszelką cenę pragnął być na świeczniku.

Umawiał się ze starszymi, bogatymi mężczyznami, a następnie próbował imponować znajomym, płacąc wysokie rachunki w restauracjach czy opowiadając o wystawnych przyjęciach, w których brał udział. Przed zamordowaniem Versacego, Cunanan zabił co najmniej pięć osób. Osiem dni po najgłośniejszym morderstwie Andrew powiesił się.

Édgar Ramírez jako Gianni Versace

Édgar Ramírez (Fot. FX) oraz Donatella i Gianni Versace (Fot. Wikipedia)

Édgar Ramírez (Fot. FX) oraz Donatella i Gianni Versace (Fot. Wikipedia)

W 1997 roku firma Versace była globalnym imperium z opinią najbardziej nowatorskiego domu mody na świecie. Gianni ubierał topowe nazwiska, jak Elton John, Michael Jackson, Elizabeth Hurley czy księżna Diana. Projektant otwarcie mówił o swojej orientacji seksualnej, był jedną z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd, które przyznały się do homoseksualizmu w latach 80. Gianni miał 50 lat, kiedy go zamordowano. Édgar Ramírez do roli w "ACS" przeszedł niezwykłą metamorfozę. Aktor znany jest z takich produkcji jak "Gold", "Point Break - Na fali", "Zbaw nas ode złego" czy "Carlos".

Penélope Cruz jako Donatella Versace

Penélope Cruz (Fot. Entertainment Weekly) i Donatella Versace (Fot. Wikipedia)

Penélope Cruz (Fot. Entertainment Weekly) i Donatella Versace (Fot. Wikipedia)

Donatella to regularna bywalczyni kolumn plotkarskich, kobieta, która zawsze wie, czego chce i zawsze to dostaje oraz obecna dyrektor artystyczna i wiceprezes firmy Versace. Brat zadedykował jej perfumy Blonde a także specjalnie dla niej utworzył linię Versus, którą Donatella kierowała aż do śmierci Gianniego. Po morderstwie siostra przejęła władzę w firmie, a w ciągu następnych lat stworzyła wiele słynnych kolekcji.

Donatella rzadko wypowiada się o Giannim, lecz zrobiła wyjątek dla "Guardiana" w specjalnym wywiadzie z okazji 20. rocznicy śmierci brata: "Kiedy [Gianni] został zamordowany, oczy całego świata skupiły się na mnie. 99% ludzi twierdziło, że nie dam sobie rady. (...) Na początku chyba sama tak myślałam. Mój brat był królem, a po morderstwie cały mój świat legł w gruzach". Po tragedii Donatella i większość rodziny Versace dla bezpieczeństwa schroniła się w prywatnej rezydencji na Karaibach.

Angaż Penélope Cruz do serialu "Zabójstwo Versace: American Crime Story" odbił się bardzo szerokim echem. Aktorka przyznała, że poprosiła Donatellę telefonicznie o błogosławieństwo przed przyjęciem roli.

Ricky Martin jako Antonio D'Amico

Ricky Martin i Édgar Ramírez (Fot. FX) oraz Antonio D'Amico (Fot. screen z Ina Talk Shows)

Ricky Martin i Édgar Ramírez (Fot. FX) oraz Antonio D'Amico (Fot. screen z Ina Talk Shows)

D'Amico, włoski model i projektant Versace Sport, był partnerem Gianniego przez 15 lat. Kiedy Cunanan mordował jego ukochanego w willi w Miami, Antionio jadł tam śniadanie. Długo dochodził do siebie.

"Nigdy wcześniej nie miałem depresji. Kiedy zaczął się ten koszmar, nie poszedłem na terapię, a tak radziło mi wiele osób. Po co ktoś obcy miał mi mówić, co się dzieje, skoro ja doskonale wiedziałem, że czuję się tak źle, ponieważ śmierć Gianni'ego kompletnie mnie rozbiła. To był koszmar. Niczego nie czułem i nic nie było dla mnie ważne... dom, pieniądze... Ponieważ wydawało mi się bezsensowne, by mieć jeszcze jakiekolwiek wymagania wobec życia" - wyznał były partner Versace'ego w rozmowie z "Guardianem". Od kilku lat D'Amico wiedzie "proste życie" we Włoszech u boku nowego partnera.

Mike Farrell jako Lee Miglin

Mike Farrell (Fot. FX) i Lee Miglin (Fot. ABC 7 Chicago)

Mike Farrell (Fot. FX) i Lee Miglin (Fot. ABC 7 Chicago)

Potentat nieruchomości z Chicago, urodzony w biednej rodzinie, dorobił się fortuny, był popularną i lubianą postacią w mieście, często przekazywał pieniądze różnym instytucjom, na przykład Museum of Science and Industry. Lee Miglin był trzecią ofiarą w zabójczym szale Cunanana.

Okoliczności zbrodni były tak drastyczne (72-latek był torturowany m.in. piłą i śrubokrętem), że lokalne media komentowały: "To byłoby najpodlejsze morderstwo w każdej dzielnicy Chicago, a co dopiero najbogatszej". Co ciekawe, rodzina Miglina utrzymuje, że mężczyzna nie znał i nigdy wcześniej nie spotkał swojego oprawcy. Mike'a Farrella możecie znać z "M.A.S.H.", "Gotowych na wszystko" czy "Supernatural".

Judith Light jako Marilyn Miglin

Judith Light (Fot. FX) i Marilyn Miglin (Fot. screen z HSN)

Judith Light (Fot. FX) i Marilyn Miglin (Fot. screen z HSN)

Była tancerka, która stworzyła kosmetyczne imperium, a jej produkty do dziś cieszą się popularnością w Home Shopping Network. Marilyn i Lee Miglin byli małżeństwem niemal 40 lat. Od czasu morderstwa pani Miglin rzadko wypowiada się publicznie na temat męża. Rok po jego śmierci udzieliła wywiadu "Chicago Tribune", gdzie czytamy: "Nie wydaje mi się, że po czymś takim można w pełni wydobrzeć. To rana, która się nigdy nie zagoi. Jedyne, co pozostaje, to przyzwyczaić się. (…) Żyłam jak księżniczka i miałam swojego księcia u boku przez 38 lat. Pewnego dnia mój książę wyszedł na wojnę i już nie wrócił do domu".

Judith Light jest jedną z najjaśniejszych gwiazd "Zabójstwa Versace". Wcześniej mogliśmy ją oglądać m.in. w "Transparent" i "Brzyduli Betty".

Finn Wittrock jako Jeff Trail

Finn Wittrock (Fot. FX) i Jeff Trail (Fot. Lisa Stravinskas/CBS News)

Finn Wittrock (Fot. FX) i Jeff Trail (Fot. Lisa Stravinskas/CBS News)

Wittrock, którego polubiliśmy dzięki "American Horror Story", w nowym serialu Murphy'ego wciela się w rolę Jeffa Traila, pierwszej ofiary Cunanana. Trail ukończył Akademię Morską w Annapolis, był weteranem I wojny w Zatoce Perskiej. Znajomi opisywali go jako wesołego, empatycznego i pozytywnego człowieka. Pracował w California Highway Patrol, później z niejasnych powodów przeprowadził się do Minneapolis. Został zamordowany młotkiem w kwietniu 1997.

Cody Fern jako David Madson

Cody Fern (Fot. FX) i David Madson (Fot. Julie Hovland/CBS News)

Cody Fern (Fot. FX) i David Madson (Fot. Julie Hovland/CBS News)

Cody Fern do tej pory występował głównie w filmach krótkometrażowych. "Zabójstwo Versace: American Crime Story" to pierwszy tak głośny tytuł w jego karierze. Fern wciela się w rolę Davida Madsona, mężczyzny, którego ciało znaleziono kilka dni po odkryciu morderstwa Jeffa Traila. David miał wówczas 33 lata. Rozważał karierę prawnika lub architekta.

Znajomi Andrew Cunanana twierdzą, że ten uważał Davida za miłość swojego życia, mimo że para zakończyła swój związek w 1996 roku. Ciało Madsona zostało odkryte przez Kyle'a Hilkena i Scotta Schmidta, którzy wybrali się na ryby nad East Rush Lake. David zginął od strzału w głowę, a zbrodni dokonano pistoletem należącym do Jeffa Traila. Ta sama broń posłużyła Cunananowi w jego pozostałych masakrach.

Gregg Lawrence jako William Reese

Williama Reese uważa się za najbardziej przypadkową ofiarę Andrew Cunanana. Mężczyzna pracował jako opiekun cmentarza w Pennsville w stanie New Jersey. Cunanan pozbawił go życia, ponieważ chciał ukraść jego samochód. Tym autem seryjny morderca dotarł do Miami, miasta, w którym popełnił swoją najgłośniejszą zbrodnię. Gregg Lawrence wystąpił wcześniej m.in. w serialach "Smoking" i "Book Club".

"Zabójstwo Versace: American Crime Story" startuje 18 stycznia o godz. 22:00 na kanale FOX Polska. Nowe odcinki będą w kolejne czwartki.

REKLAMA