Najbardziej kultowe brytyjskie seriale komediowe

"Latający cyrk Monty Pythona" (Fot. BBC)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Od piątku do niedzieli, w zależności od dnia o godz. 21:25 lub 21:30, możecie oglądać na kanale Comedy Central Family "Latający cyrk Monty Pythona" - najbardziej kultową komedię w historii telewizji. Z tej okazji zrobiliśmy przegląd brytyjskich seriali komediowych sprzed lat, które po prostu trzeba znać.

"Latający cyrk Monty Pythona"

"Latający cyrk Monty Pythona" (Fot. BBC)

"Latający cyrk Monty Pythona" (Fot. BBC)

"To będzie komedia ze skeczami" – tak ponoć przedstawili swój pomysł na serial członkowie grupy Monty Pythona podczas pierwszego spotkania w BBC, na które przyszli kompletnie nieprzygotowani. W sumie mieli rację: to jest komedia ze skeczami. Wypełniona absurdami, bredniami i animacjami, które nie tylko przeszły do legendy, ale i zmieniły oblicze telewizji oraz komedii.

"Latający cyrk Monty Pythona", choć trwał zaledwie 4 sezony, na które złożyło się 45 półgodzinnych odcinków wyemitowanych pierwotnie na przełomie lat 60. i 70., to bez dwóch zdań synonim brytyjskiej komedii. Produkcja kultowa, jedyna w swoim rodzaju, inspirująca kolejne pokolenia twórców. Epitety można by mnożyć, ale tak naprawdę wystarczy powiedzieć jedno: nawet z dzisiejszej perspektywy nie przypomina ona niczego, co zwykle oglądacie w telewizji.

Lata więc mijają, a dzieło pięciu Brytyjczyków (Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin) i jednego Amerykanina (Terry Gilliam) nadal pozostaje wyjątkowe, a przede wszystkim ciągle tak samo błyskotliwe, niecodzienne i zabawne, niezależnie od tego, ile razy już je widzieliście. Bo jak nie śmiać się przy skeczach o martwej papudze, ministerstwie głupich kroków, Patafianach, "Piosence drwala" i wielu, wielu innych?

Dzisiaj wielu kojarzy "Latający cyrk Monty Pythona" właśnie przez pryzmat najpopularniejszych skeczy, ale błędem byłoby się do nich ograniczać. Bo złożony z nich serial oferuje znacznie więcej, a pomysłowość grupy zaskakuje na każdym kroku.

Czysty nonsens i proste wygłupy to jedno, ale przecież tutaj nie brakuje również ostrej kpiny (czy z widza, czy z brytyjskiej telewizji i społeczeństwa) oraz piekielnie inteligentnego humoru, którego można się spodziewać po wywodzących się m.in. z Cambridge i Oxfordu twórcach. Wszystko zaś połączone niesamowitymi, surrealistycznymi animacjami autorstwa Terry'ego Gilliama.

Członkowie grupy Monty Pythona pragnęli, by ich twórczości nie dało się łatwo skategoryzować i bez wątpienia swój cel osiągnęli. Inaczej nie mówilibyśmy dzisiaj o pythonowskim humorze, próbując opisać ten, wymykający się prostym definicjom, rodzaj satyry. Ekscentryczny, niegrzeczny i zaskakujący prawie tak, jak hiszpańska inkwizycja. Pozycja obowiązkowa, nie tylko dla miłośników komedii.

"Latający cyrk Monty Pythona" jest obecnie emitowany w Comedy Central Family od piątku do niedzieli (dziś o godz. 21:25, jutro o godz. 21:30). Na tym samym kanale w paśmie Comedy Central Extra, czyli codziennie od godz. 20:00 do 2:30, oglądać możecie również takie seriale, jak "Brooklyn 9-9", "Goldbergowie", "Seks w wielkim mieście", "Rick i Morty", "South Park", a także polskie produkcje: "Comedy Club" i "Drunk History - pół litra historii". [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
REKLAMA