Wojna trojańska w nowej wersji. "Troja: Upadek miasta" - zwiastun serialu historycznego BBC i Netfliksa

"Troja: Upadek miasta" (Fot. BBC)

0

"Troja: Upadek miasta" ("Troy: Fall of a City") to wspólna produkcja BBC i Netfliksa zrealizowana z prawdziwym rozmachem. Stacja BBC One udostępniła nowy zwiastun serialu.

Zdjęcia do serialu "Troja: Upadek miasta" realizowano w Kapsztadzie. Oficjalny opis obiecuje "słynną legendę o namiętności, zemście i spisku, czyli historia wojny trojańskiej oraz miłości łączącej Parysa i Helenę", a po zapowiedzi widać, że producenci mogli liczyć na wysoki budżet.

W obsadzie znaleźli się: David Gyasi ("Interstellar") jako Achilles, David Threlfall ("Shameless") jako Priam czy Frances O'Connor ("Zaginiony") jako Hekabe. W rolę pięknej Heleny wciela się Bella Dayne ("Humans"), a Parysa portretuje Louis Hunter ("The Foster").

Twórcą "Troi: Upadku miasta" jest David Farr ("Nocny recepcjonista"). Szef seriali dramatycznych BBC Piers Wenger oświadczył, że nowa "Troja" to coś, czego jeszcze nie widzieliśmy - mająca 3 tysiące lat historia przedstawiona z niezwykłym rozmachem. Serial ma liczyć 8 odcinków.

David Farr w rozmowie z Deadline przyznał, że bardzo zależało mu na stworzeniu pełnowymiarowych postaci kobiecych:

Helena z reguły jest przedstawiana jako dziw** albo bezbarwna piękna blondyneczka. Mnie zainteresowało, że to matka młodych dziewczyn, więc z tej postaci można wyciągnąć naprawdę wiele. Zająłem się psychologicznym ujęciem nieszczęśliwego małżeństwa oraz przejmującego bólu. Zamiast ugodzić swoją żonę nożem, wysyłasz grecką armię, ale nie ma aż tak wielkiej różnicy między jednym a drugim. Decyzja Heleny, by odejść, w tym kontekście miała katastroficzne skutki.

O'Connor, odtwórczyni roli Hekabe, królowej Troi, dodała: Moja bohaterka ma wiele do pokazania, jest kimś więcej niż tylko żoną swojego męża, która leży i pachnie.

Premiera na antenie BBC One zaplanowana jest na 17 lutego. Serial pojawi się w innych krajach, także w Polsce, w serwisie Netflix. Platforma nie potwierdziła daty, ale premiera odbędzie się na pewno jeszcze w tym roku.

Troja: Upadek miasta

"Troja: Upadek miasta" (Fot. BBC)

Troja: Upadek miasta

"Troja: Upadek miasta" (Fot. BBC)