Serialowe hity i kity - nasze podsumowanie tygodnia

"Zabójstwo Versace: American Crime Story" (Fot. FX)

1 2 3 4 5 6 7 8

Dziś chwalimy m.in. "The Looming Tower", "Atlantę" i "Zabójstwo Versace: American Crime Story". Uzbierało się też kilka kitów, na czele z pewnym serialem HBO, który postanowił nas zrobić w jelenia.

HIT TYGODNIA: "The Looming Tower", czyli kolejny świetny serial Hulu

"The Looming Tower" (Fot. Hulu)

"The Looming Tower" (Fot. Hulu)


Od debiutu "Opowieści podręcznej" Hulu jest na fali wznoszącej, a "The Looming Tower" to kolejny serial tej platformy, który w pewnym sensie komentuje współczesną rzeczywistość (geo)polityczną. Tematem serialu jest atak na wieże World Trade Center, a dokładniej jego przyczyny. Za nagrodzoną Pulitzerem książką Lawrence'a Wrighta pod tym samym tytułem "The Looming Tower" stawia pytanie, czy tragedii z 11 września 2001 roku dało się uniknąć.

W tym celu zagłębia się w wewnętrzne sprawy dwóch amerykańskich agencji wywiadu - FBI i CIA - i historię ich rywalizacji o informacje, która sprawiła, że w kluczowym momencie zabrakło współpracy. Serial cofa się do 1998 roku, do momentu ataku Al-Kaidy na afrykańskie ambasady USA, by następnie pokazywać kolejne błędy, które popełnili Amerykanie.

A oglądamy je z perspektywy kilku agentów, których postacie mają odpowiedniki w rzeczywistością (bądź są miksem kilku prawdziwych osób). Peter Sarsgaard z "The Killing" wciela się w tego, który postawił na swoim, choć nie miał racji - nieprzyjemnego, apodyktycznego Martina Schmidta z CIA. Jeff Daniels z "Newsroomu" gra jego dokładne przeciwieństwo, Johna O'Neilla z FBI, który z pasją rzucał się ratować świat nawet tam, gdzie jego jurysdykcja nie sięgała (i jest to portret w dużej mierze zgodny z prawdą - agent O'Neill zginął 11 września, próbując ratować ludzi z World Trade Center). Oprócz tego na ekranie przewija się cała masa osób, które skądś znamy, np. Bill Camp z "Długiej nocy", rewelacyjnie prowadzący przesłuchanie w 3. odcinku.

Serial, którego trzy pierwsze odcinki są już na polskim Amazonie, wciąga niczym "Homeland" w najlepszych czasach, choć jego główną atrakcją najczęściej jest żmudna praca wywiadowcza, nie żadne twisty i fajerwerki. Scenariusz jest sprawnie napisany, realizacja stoi na najwyższym poziomie, a obsady mogą "The Looming Tower" pozazdrościć znacznie głośniejsze tytuły. Polecamy. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8
REKLAMA