Polski serial Netfliksa nazywa się "1983". Znamy zarys fabuły i wiemy, kto kogo zagra

Fot. Netflix

0

Co by było, gdyby Związek Radziecki nigdy nie upadł? Netflix podał oficjalnie informacje na temat swojego pierwszego polskiego serialu. Znamy tytuł, obsadę i wiemy, kto zagra którego z bohaterów.

Netflix ogłosił dziś oficjalnie, że trwa produkcja polskiego serialu, który nosi tytuł "1983". Opowie on historię z gatunku political fiction, która zaczyna się w 1983 roku, kiedy to atak terrorystyczny pogrzebał polskie nadzieje na wyzwolenie i zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego. Dwadzieścia lat później zimna wojna wciąż trwa. Student prawa z ideałami i skompromitowany oficer śledczy razem odkrywają spisek, który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i państwo policyjne w Polsce.

Teraz, w 2003 roku, po dwóch dekadach pokoju i dobrobytu, przywódcy reżimu wcielają w życie tajny plan obmyślony wspólnie z nieoczekiwanym przeciwnikiem jeszcze w latach 80. Spisek nie tylko radykalnie odmieni Polskę i wpłynie na życie jej obywateli, ale odmieni losy całego świata. Intryga odkryta przez bohaterów może wzniecić rewolucję, a rządzący nie cofną się przed niczym, żeby zachować ją w tajemnicy.

- Nasza historia ma wiele złożonych warstw: można w niej znaleźć przygodę, kryminał i thriller szpiegowski z fascynującymi bohaterami, którzy sprawią, że widzowie nie będą chcieli oderwać wzroku od ekranu – tak jak w każdym wspaniałym serialu od Netfliksa - mówi Frank Marshall, jeden z producentów "1983".

W serialu "1983" zobaczymy Roberta Więckiewicza w roli skompromitowanego oficera śledczego i Macieja Musiała jako pełnego ideałów studenta. Ponadto w obsadzie znajdują się Michalina Olszańska, Andrzej Chyra, Zofia Wichłacz, Mirosław Zbrojewicz, Ewa Błaszczyk, Wojciech Kalarus, Edyta Olszówka oraz Agnieszka Żulewska.

Reżyserkami 8-odcinkowego sezonu są nominowana do Oscara Agnieszka Holland i Kasia Adamik oraz Olga Chajdas i Agnieszka Smoczyńska. Pomysłodawcą, twórcą i autorem scenariusza serialu jest Joshua Long. Za produkcję odpowiadają firmy The Kennedy/Marshall Company i The House Media Company. Producentami wykonawczymi serialu są Frank Marshall ("Jurrasic World", "Jason Bourne") i Robert Zotnowski ("House of Cards") ze studia produkcyjnego The Kennedy/Marshall Company, a także polski producent Andrzej Besztak (House Media) oraz Joshua Long, Maciej Musiał i Agnieszka Holland.

Autorami zdjęć są Tomasz Naumiuk i Arkadiusz Tomiak. Za scenografię odpowiada Anna Anosowicz, a za kostiumy - Katarzyna Lewińska. Muzykę do serialu skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Zdjęcia do "1983" powstają w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie oraz na Śląsku.

Światowa premiera serialu "1983" planowana jest na 2018 rok.