Które seriale warto oglądać? Oceniamy nowości z lutego

"Everything Sucks!" (Fot. Netflix)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

"The Looming Tower" - kolejne odcinki co tydzień na Amazonie

"The Looming Tower" (Fot. Hulu)

"The Looming Tower" (Fot. Hulu)


Kolejny po "Opowieści podręcznej" bardzo dobry serialu platformy Hulu - w Polsce dostępnie na Amazon Prime Video - który w pewnym sensie opisuje naszą rzeczywistość (geo)polityczną. Tyle że tutaj tematem nie są fikcyjne wydarzenia, a coś, co zdarzyło się naprawdę. "The Looming Tower", które oparte jest na nagrodzonej Pulitzerem książką Lawrence'a Wrighta, bada przyczyny ataku na World Trade Center z 11 września 2001 roku i pyta, czy tragedii nie można było uniknąć.

Teza stawiana przez twórców - że owszem, można było - wydaje się oczywista już po trzech odcinkach, w których zagłębiamy się w wewnętrzne sprawy dwóch amerykańskich agencji wywiadu, FBI i CIA. Historię rywalizacji o informacje wyraźnie pokazuje, że w kluczowym momencie zabrakło współpracy, przez co terroryści mieli ułatwione zadanie.

Serial cofa się do 1998 roku, do momentu ataku Al-Kaidy na afrykańskie ambasady USA, by następnie pokazywać kolejne błędy, które popełnili Amerykanie. Oglądamy je z perspektywy kilku agentów, których postacie mają odpowiedniki w rzeczywistości. Peter Sarsgaard z "The Killing" wciela się w tego, który postawił na swoim, choć nie miał racji - nieprzyjemnego, apodyktycznego Martina Schmidta z CIA. Jeff Daniels z "Newsroomu" gra jego dokładne przeciwieństwo, Johna O'Neilla z FBI, który z pasją rzucał się ratować świat nawet tam, gdzie jego jurysdykcja nie sięgała. Oprócz tego na ekranie przewija się cała masa osób, które skądś znamy, np. Bill Camp z "Długiej nocy", rewelacyjnie prowadzący przesłuchanie w 3. odcinku.

"The Looming Tower" nie jest ani dziełem wybitnym, ani czymś przełomowym. To solidny dramat, osadzony w świecie szpiegów i polityków, który ogląda się bardzo dobrze, bo jest po prostu solidnie zrobiony. A ponieważ do sprawnie napisanego scenariusza i wyśmienitej realizacji dochodzi rewelacyjna obsada, serial naprawdę może się podobać i wciągać, jak "Homeland" w najlepszych czasach. Minus pełne fajerwerków twisty - tutaj zobaczycie tylko historie, które napisało prawdziwe życie. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13