Serialowe hity i kity - nasze podsumowanie ostatnich dwóch tygodni

"Terror" (Fot. AMC)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

HIT TYGODNIA: "Terror", czyli brytyjscy dżentelmeni w arktycznym piekle

Terror

"Terror" (Fot. AMC)

Chwaleniem "Terroru" zajmuję się non stop od dwóch tygodni i chętnie będę to kontynuować, mam nadzieję, że aż do końca sezonu. Bo jestem szczerze zaskoczona, że ekranizacja pod wieloma względami bardzo ambitnej książki jest aż tak udana. Twórcy serialu mieli bowiem do połączenia całą masę rzeczy - prawdę historyczną i literacką fikcję; historię o zmaganiach człowieka z naturą i opowieść o sprawach ludzko-ludzkich; serial kostiumowy i niepokojący horror; dramat psychologiczny i klasyczną przygodówkę. I na tym nie koniec, bo po bliższym przyjrzeniu się można dostrzec w "Terrorze" wpływy jeszcze większej ilości różnych gatunków.

A jednak zrobili to i nie zgubiło się w tym to co najważniejsze: wciągająca historia, w której centrum znajduje się człowiek. Człowiek, uciekający z jakichś powodów na koniec świata, niekoniecznie w ramach "przygody dla kraju i królowej". Człowiek nieustraszony i bezbronny, malutki i wielki jednocześnie. Brytyjski dżentelmen, ale nie zawsze taki, jakim chcielibyśmy go sobie wyobrażać.

Osadzona w XIX wieku historia marynarzy, którzy wybrali się na poszukiwanie drogi do Chin i Indii przez Arktykę, jest czymś więcej niż mroczną przygodą arktyczną w stylowej oprawie. Jest opowieścią o ludzkiej naturze, która potrafi płatać figle nawet w obliczu śmiertelnego zagrożenia. Element nadprzyrodzony, owszem, ma tu znaczenie, ale najbardziej przerażające i zarazem najbardziej fascynujące jest to, co siedzi w samych bohaterach. Ich lęki, frustracje i skomplikowane powody, dla których porwali się na tę awanturę.

Nie byłoby "Terroru" zarówno bez znakomitego materiału źródłowego, któremu zawdzięczamy fantastycznie napisane postacie Francisa Croziera, sir Johna Franklina i Jamesa Fitzjamesa, jak i absolutnie rewelacyjnych w swoich rolach Jareda Harrisa, Ciarána Hindsa i Tobiasa Menziesa. A jeśli dodać do tego wyjątkowy styl wizualny, umiejętne budowanie uczucia niepokoju i pytanie, jakie koszmary jeszcze przed nami, mamy naprawdę świetną premierę. Oby udało się to przekuć na coś więcej - antologię, która będzie nas straszyć jeszcze latami. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13