Które seriale warto nadrobić? Oceniamy nowości z kwietnia

"Killing Eve" (Fot. BBC America)

1 2 3 4 5 6 7

Na wypadek gdybyście szukali seriali do nadrobienia, cofamy się na chwilę kwietnia i oceniamy nowe tytuły, które zadebiutowały w tym miesiącu. Wśród nich jest m.in. "Obsesja Eve", "Zagubieni w kosmosie" i "The Split".

"Ordeal by Innocence"

"Próba niewinności" (Fot. BBC)

"Próba niewinności" (Fot. BBC)


Kolejna grzeczna ekranizacja prozy Agathy Christie? W żadnym wypadku. O ile pierwszy odcinek miniserialu BBC mógł jeszcze sugerować, że twórcy pobawią się jedynie formą, nie naruszając fabuły, tak dwa kolejne kwietniowe tygodnie pokazały, że mamy do czynienia z adaptacją równocześnie wierną klimatowi powieści i aktualizującą część wątków. Na "Ordeal by Innocence" nie powinni więc narzekać ani fani klasyki (o ile zaakceptują zmienione zakończenie), ani widzowie szukający dobrego kryminału zahaczającego o kwestie społeczne.

Historia zamordowania Rachel (Anna Chancellor), o które oskarżono Jacka (Anthony Boyle), jedno z jej przybranych dzieci, stanowi dobrą podstawę dla o wiele ciekawszej niż sama zbrodnia opowieści o rodzinie pełnej sekretów, wzajemnych pretensji i podejrzeń. Równocześnie tło nieco "podkręcono", dorzucając kwestie rasizmu, chorób psychicznych i zimnej wojny, przez co typowe whodunnit zyskuje kolejne warstwy.

W trzeciej, po "I nie było już nikogo" i "Świadku oskarżenia", ekranizacji powieści Christie napisanej przez Sarah Phelps imponują jednak nie tylko scenariuszowe pomysły, świetnie wcielone w życie przez dobrze dobraną obsadę. "Ordeal by Innocence" to także podkreślająca nastrój muzyka, doskonała scenografia i artystyczne zdjęcia, każące to spojrzeć na wnętrza domostwa Argyllów z oddalenia, to zwrócić uwagę na z pietyzmem nakręcony detal. Tę miniserię ogląda się, czekając na rozwiązanie zagadki, kto zabił, ale i smakując każdy kadr i aktorski gest. Rzecz zdecydowania warta trzech godzin uwagi – a może nawet powtórek w przyszłości. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7
REKLAMA