Nasz top 10: Najlepsze seriale kwietnia 2018

"Opowieść podręcznej" (Fot. Hulu)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Kwiecień okazał się miesiącem tak bardzo wypełnionym atrakcjami, że poza naszą dziesiątkę wypadł "Westworld" - hit HBO, który kiedyś wygrywał wszystkie nasze zestawienia. Doceniliśmy za to "Kruka", "Opowieść podręcznej" czy "Legion".

10. "Kruk. Szepty słychać po zmroku" (nowość na liście)

"Kruk" (Fot. Canal+)

"Kruk" (Fot. Canal+)

Chwaliliśmy już serial Jakuba Korolczuka i Macieja Pieprzycy wielokrotnie, zarówno w naszych hitach tygodnia, jak i w bardziej rozbudowanych omówieniach. Nie powinno więc dziwić, że mimo bardzo silnej kwietniowej konkurencji "Krukowi" udało się wskoczyć do naszego zestawienia.

Doceniliśmy fakt, że korzystając z porządnych gatunkowych wzorców, twórcy serialu potrafili dodać do kryminalnej historii oryginalny element, silnie związany z miejscem akcji. Białystok z "Kruka" to mroczne miasto rządzone przez układy i znajdujące się na styku racjonalnego, bezwzględnego biznesu i tajemniczych słowiańskich wierzeń. Usytuowanie opowieści o próbach wymierzenia sprawiedliwości w takiej scenerii zapewniło serialowi wyjątkowy klimat. A w tej przestrzeni umieszczono pełnokrwistych bohaterów uwikłanych w skomplikowane zależności.

Udało się całą historię poprowadzić logicznie do końca, w czym pomogło zamknięcie białostockiej przeprawy znękanego komisarza Adama Kruka w sześciu odcinkach. I chociaż sprawca porwania nas nie zaskoczył, to po drodze było wystarczająco dużo niespodzianek i zwrotów akcji, żeby fabuła zrobiła na nas wrażenie. Twórcy stworzyli przemyślany, konsekwentnie brutalny świat, w którym zarówno dawne, jak i współczesne krzywdy wypadały boleśnie przekonująco.

Nie byłoby tych zachwytów nad losami Kruka, gdyby udanego pomysłu nie dopełniono świetną realizacją. Doskonała obsada na pierwszym i drugim planie, wysokiej próby zdjęcia, zapadająca w pamięć muzyka. Polecamy, jeśli ktoś jeszcze nie skusił się na słuchanie szeptów po zmroku. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 • Panna

  Duzy plus The Americans polega wlasnie na ty, ze wszystko jest juz wczesniej precyzyjnie zaplanowane. Nie mam pojecia, co bedzie dalej, ale to musi byc tragedia.

  • Iwona

   Musi być tragedia i to musi być dobry finał. To jest wszystko zbyt dobrze przemyślane, konsekwentnie poprowadzone i za bardzo realizatorsko dopieszczone żeby nagle w finale okazało się, że Elizabeth i Philip uciekli gdzieś w Bieszczady i zostali drwalami (z całym szacunkiem dla trudów tego zawodu i brawury pomysłu).
   No i ten sezon to są piękne filmowe sekwencje muzyczne. O tym by można było naprawdę długi pisać, jak tam są precyzyjnie wymyślone kolejne kadry i ruchy kamery, ile w tym jest dramaturgii, treści i dobrego, subtelnego, bardzo intymnego aktorstwa.

 • mankanka

  Oniemiałam po obejrzeniu odcinków The Handmaid's Tale. Naprawdę mnie przygniotły.

 • Dawid Szymczyk

  A gdzie westworld?

 • Michał Wodzicki

  no mam nadzieje ze za tydzień spadnie, czwarty odcinek ht, przypomina najgorsze odcinki walking dead.. odcinek o niczym.. oglądając na przyspieszeniu 1.5 powstrzymywałem ziewanie..

 • Glock

  Wszystko fajnie, ale gdzie Westworld? :o