Serialowe hity i kity - nasze podsumowanie tygodnia

"The Big Bang Theory" (Fot. CBS)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Za nami rewelacyjny tydzień - wyróżniamy m.in. "Opowieść podręcznej", "Legion", "Barry'ego" i - po dłuższej przerwie - "The Big Bang Theory". Nie zabrakło też kitów, w tym jednego naprawdę rozczarowującego.

HIT TYGODNIA: Wiele światów Davida Hallera w "Legionie"

Legion sezon 2 odcinek 6

"Legion" (Fot. FX)

Po stracie z zeszłego tygodnia, David wszedł tym razem w okres żałoby. Bardzo specyficznej, bo to, co u normalnych ludzi może przyjmować formę ucieczki od żalu i rozpaczy, u niego stało się dosłowną zmianą swojego życia. A właściwie rozpatrywaniem jego różnych wariantów w odniesieniu do Amy (Katie Aselton).

Były więc takie, w których rodzeństwo nie zostało rozdzielone i takie, w których jej w ogóle nie było. Z Davidem jako szczęśliwym ojcem rodziny i zwariowanym żebrakiem. Otępionym lekami magazynierem i najbogatszym, a zarazem najokrutniejszym człowiekiem na świecie. Ćpunem wyjaśniającym, jak działają alternatywne rzeczywistości na przykładzie frytek i urzędnikiem widzącym śpiewające myszki po zbyt intensywnym wąchaniu kleju. Była też jedna w stu procentach prawdziwa wersja – ta, która doprowadziła do śmierci Amy i rozpaczy Davida.

Tragedia naszego bohatera polega na tym, że to właśnie ona jest jedyną słuszną. Jakkolwiek by się starał i choćby stworzył jeszcze więcej możliwych światów, w żadnym z nich nie znajdzie ukojenia po swojej stracie. Na to receptą jest tylko akceptacja i straszliwie prawdziwy ból, jaki trzeba przeżyć, by do niej dojść. Uciekanie od niego w kolejne fikcje to rozwiązania tymczasowe, które w każdym przypadku okazują się oszukiwaniem samego siebie – nieważne, jakie by miały zakończenia. I David w końcu to zrozumiał, wybierając tę rzeczywistość, w której cierpienie jest oczyszczające.

Nie trzeba nawet wspominać, że forma, jaką przyjął "Legion", by dojść do tych prostych prawd, zachwyca na każdym kroku. Do tego już się przyzwyczailiśmy, a i tak jesteśmy na każdym kroku zaskakiwani – w przypadku tego odcinka wielokrotnie i w różnych wcieleniach Dana Stevensa. Jaka szkoda, że ostatecznie musimy zostać tylko z jednym! [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
REKLAMA