Serialowe hity i kity - nasze podsumowanie tygodnia

"The Big Bang Theory" (Fot. CBS)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Za nami rewelacyjny tydzień - wyróżniamy m.in. "Opowieść podręcznej", "Legion", "Barry'ego" i - po dłuższej przerwie - "The Big Bang Theory". Nie zabrakło też kitów, w tym jednego naprawdę rozczarowującego.

HIT TYGODNIA: Wiele światów Davida Hallera w "Legionie"

Legion sezon 2 odcinek 6

"Legion" (Fot. FX)

Po stracie z zeszłego tygodnia, David wszedł tym razem w okres żałoby. Bardzo specyficznej, bo to, co u normalnych ludzi może przyjmować formę ucieczki od żalu i rozpaczy, u niego stało się dosłowną zmianą swojego życia. A właściwie rozpatrywaniem jego różnych wariantów w odniesieniu do Amy (Katie Aselton).

Były więc takie, w których rodzeństwo nie zostało rozdzielone i takie, w których jej w ogóle nie było. Z Davidem jako szczęśliwym ojcem rodziny i zwariowanym żebrakiem. Otępionym lekami magazynierem i najbogatszym, a zarazem najokrutniejszym człowiekiem na świecie. Ćpunem wyjaśniającym, jak działają alternatywne rzeczywistości na przykładzie frytek i urzędnikiem widzącym śpiewające myszki po zbyt intensywnym wąchaniu kleju. Była też jedna w stu procentach prawdziwa wersja – ta, która doprowadziła do śmierci Amy i rozpaczy Davida.

Tragedia naszego bohatera polega na tym, że to właśnie ona jest jedyną słuszną. Jakkolwiek by się starał i choćby stworzył jeszcze więcej możliwych światów, w żadnym z nich nie znajdzie ukojenia po swojej stracie. Na to receptą jest tylko akceptacja i straszliwie prawdziwy ból, jaki trzeba przeżyć, by do niej dojść. Uciekanie od niego w kolejne fikcje to rozwiązania tymczasowe, które w każdym przypadku okazują się oszukiwaniem samego siebie – nieważne, jakie by miały zakończenia. I David w końcu to zrozumiał, wybierając tę rzeczywistość, w której cierpienie jest oczyszczające.

Nie trzeba nawet wspominać, że forma, jaką przyjął "Legion", by dojść do tych prostych prawd, zachwyca na każdym kroku. Do tego już się przyzwyczailiśmy, a i tak jesteśmy na każdym kroku zaskakiwani – w przypadku tego odcinka wielokrotnie i w różnych wcieleniach Dana Stevensa. Jaka szkoda, że ostatecznie musimy zostać tylko z jednym! [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
 • Iwona

  W "The Americans" fantastyczna była sekwencja z "Broken Flag" Patti Smith. Wszystko tam się pięknie przeplatało (statyczne ujęcia z Philipem z tymi z ruchem kamery na działającą Elizabeth, i pięknym włączeniem do tego przyjazdu Stana). To co pokazał na półzbliżeniu Matthew Rhys silniej niż dotychczas uświadomiło mi, że "The Americans" to też serial o prywatnych ofiarach, które w imię jakiejś wyższej wartości narażają absolutnie wszystko co mają, a sami stają na granicy tego co człowiek jest w stanie znieść.

  "Podręczna" to jedyny serial, w którym bezczelne świecenie ostrym światłem przez okno (imitującym niby promienie słoneczne) ma sens i dobrze wygląda. Wszystko dlatego, że w tym świecie, w którym w plenerze nie świeci słońce i jest dość szaro to światło tworzy jakąś taką sztuczną próbę oświetlenia mroku.

  • Panna

   Zawsze w The Americans balam sie tej chwili, kiedy o wszystkim dowie sie Stan i wydaje sie, ze ta chwila tuz tuz...
   "Podreczna" jest serialem nieziernie dokladny pod wzgledem wizualnym. Jak na razie ten sezon podoba mi sie nawet bardziej od 1.

 • An_77

  Wielki kit dla Netfliksa za majowe premiery . Najpierw słaby "The Rain" a teraz jeszcze słabszy "Safe" . Netflix wyrzuca miliony dolarów w błoto .

 • ROB-i

  Hit tygodnia:

  -"Trust",tym razem za "srodkowego" czlonka rodziny Gettych
  -"Patrick Melrose",mimo ze Benedict Cumberbatch do moich idoli nie nalezy to akurat tu pokazal na co go stac."Teatr" jednego aktora ale za to jaki...

  Kit Tygodnia:

  -"SyFy",za co,oni juz dobrze wiedza...

 • Wikto

  W tym zestawieniu brakuje mi jednego, ostatniego odcinka Chirurgów! To był hit jak dla mnie!

  • Panna

   Nikt z redakcji tego nie oglada, wydaje mi sie

   • Wikto

    A szkoda bo mimo że serial się ciągnie już 14 sezon i czasami to za długo to ostatni odcinek był miazga

 • Hazel

  Tylko Legion potrafi mi sprzedać odcinek ze śpiewającą myszą.