2. sezon serialu "Terror"? To nie takie proste, jak mogło się wydawać

"Terror" (Fot. AMC)

0

Nowy sezon, nowa historia utrzymana w podobnym duchu - tak sobie wyobrażaliśmy kontynuację "Terroru". Ale wcale nie jest takie pewne, że dojdzie ona do skutku.

Kiedy rozmawiałam na początku kwietnia z twórcami "Terroru", ze słów Soo Hugh wynikało, że są duże szanse na kontynuację serialu w formie antologii, opowiadającej co sezon inną historię w podobnym klimacie.

- "Terror" ma być antologią, co oznacza, że 1. sezon opowie historię ekspedycji sir Franklina, którą zamkniemy w dziesięciu odcinkach i której nie będziemy kontynuować w 2. sezonie. Sezon 2 będzie zupełnie inną, nową historią. Na razie jednak nie możemy powiedzieć nic więcej, poza tym że chcielibyśmy zamienić "Terror" w fantastyczną franczyzę. Wciąż czekamy na rozwój wydarzeń, ale bardzo się cieszymy na myśl o kontynuacji - powiedziała wtedy współtwórczyni serialu.

Problem w tym, że kiedy kilka dni temu TV Guide zapytał ją i David Kajganicha o dalsze szczegóły, sprawa okazała się nieco bardziej skomplikowana, niż sądziliśmy. Serial nie zawsze miał być antologią, ustalono to dopiero wtedy, kiedy projekt przygarnęło AMC. David Kajganich i Soo Hugh od początku byli zainteresowani przeniesieniem książki Dana Simmonsa na ekran, niezależnie od tego, czy zajęłoby to jeden sezon, czy więcej. Nie mają w planach kolejnych historii.

- Dave i ja nie wracamy w 2. sezonie. To nasz wybór. Jesteśmy bardzo ciekawi, co AMC dalej zrobi z tym, co stworzyliśmy - powiedziała Hugh w rozmowie z TV Guide.

Twórcy "Terroru" zdążyli już zająć się czymś zupełnie innym: Kajganich pisze scenariusz do filmu, który reżyserować będzie Ridley Scott, z kolei Hugh pracuje nad adaptacją książki o imigrantach. Oboje podkreślają, że to są zupełnie inne projekty niż "Terror".

Trudno powiedzieć, czy AMC będzie chciało kontynuować "Terror" bez duetu scenarzystów, który go stworzył. W tym momencie nie słychać nic na temat takich planów. Nie wiemy też, jaka jest pełna oglądalność serialu. W AMC w USA z tygodnia na tydzień serial radzi sobie coraz gorzej (9. odcinek obejrzało 0,78 mln widzów), ale to może być efekt tego, że wcześniej cały sezon został wrzucony na platformę internetową.

Pozostaje czekać na rozwój sytuacji. Ale wiemy już na pewno, że jeśli 2. sezon "Terroru" powstanie, to bez dwójki showrunnerów, dzięki którym 1. sezon doszedł do skutku.

  • noirez

    Bardzo dobrze. Czekam na czasy kiedy odważniej będą tworzone jednosezonowe soczyste I zamknięte historie. 13 odcinków to szmat czasu do przeniesienia na ekrany fabułe średniej wielkości książki. Bez rozwlekania i dorabiania nieskończonych zbytecznych sezonów w stylu 13 reasons why. To taka nieszczęsna spirala błędu twórców i widzów którzy nie potrafią powiedzieć stop kiedy coś odnosiło sukces, popularność i monetyzacje. Po co z terroru robić antologie zróbcie nowy serial i tyle.

  • LuKe

    Gdybym ja decydował o tego rodzaju antologii, to postawiłbym na historie, które tak jak "Terror" zakotwiczone są w rzeczywistości. Prawdziwe historie ludzi, którzy przepadli bez wieści w różnych okolicznościach. Drugim sezonem mogłaby być np. historia Percy Fawcetta (powstał o nim niedawno genialny film "The lost city of Z"). Takich niesamowitych, tajemniczych historii jest na pęczki. Jest w czym wybierać. Chodzi mi o ten motyw przewodni - nieudana misja i nieznany los bohaterów, który po dziś dzień pozostaje zagadką.