Nasze podsumowanie tygodnia - znowu same hity!

"Westworld" (Fot. HBO)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Od "Patricka Melrose'a" aż po "Legion", "Terror" i "The Good Fight" - to najlepsze rzeczy, jakie widzieliśmy w mijającym tygodniu. Kitów tym razem nie znaleźliśmy żadnych, choć staraliśmy się jak mogliśmy.

HIT TYGODNIA: Wszystkie odcienie okrucieństwa w domu Melrose'ów

"Patrick Melrose" (Fot. Showtime)

"Patrick Melrose" (Fot. Showtime)

Co zostałoby z "Patricka Melrose'a", gdyby wyjąć z niego Benedicta Cumberbatcha? Jak się okazuje, dość by zasłużyć na kolejny hit, choć dostaliśmy zupełnie inny odcinek od tego sprzed tygodnia. Cofając się do dzieciństwa tytułowego bohatera, zobaczyliśmy skąd wzięły się jego dorosłe problemy, a przede wszystkim poznaliśmy ich główną przyczynę w osobie surowego ojca, wywyższającego się arystokraty i prawdziwego potwora w ludzkiej skórze, czyli Davida Melrose'a (Hugo Weaving).

Dowodów na to, jak koszmarny z niego człowiek, otrzymaliśmy całe mnóstwo – od znęcania się nad gosposią, poprzez mniej i bardziej subtelne upokarzanie gości (przyjaciele to zdecydowanie za duże słowo) i własnej żony, aż do psychicznej i fizycznej przemocy względem małego syna (świetny Sebastian Maltz). Wszystko to zaś w znakomitej kreacji Hugo Weavinga, łączącej emocjonalny chłód, wyrachowane okrucieństwo i złowrogą przyjemność, jaką David czerpał z cichego terroryzowania każdego dookoła.

Jego dominująca obecność rzucała długi cień na pełną słońca francuską posiadłość Melrose'ów, zamieniając ją w prawdziwie olśniewające piekło, ale od niej problemy się tylko zaczynały. Smutki i strach zapijane alkoholem przez Eleanor (Jennifer Jason Leigh), wyniosły i obmierzły Nicholas (Pip Torrens), okropna Bridget (Holliday Grainger), wyszydzany Victor (James Fleet) – wszyscy wiedzieli, że temu, co się wokół nich rozgrywa, daleko do normalności, ale byli zbyt przerażeni lub kompletnie znieczuleni, by w jakikolwiek sposób zareagować, wystawiając fatalną laurkę brytyjskim wyższym sferom.

Nie zmieniają tego starania Anne (Indira Varma), której oburzenie to jednak za mało, by coś zmienić i może uratować pewnego, pozostawionego na łaskę potwora chłopca. Być może gdyby wówczas okazała więcej determinacji, życie Patricka potoczyłoby się inaczej? Niewykluczone. Ale współczuć to jedno, a wyrwać się z tego piekła to zupełnie inna sprawa. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA