Serialowe hity i kity - nasze podsumowanie tygodnia

"The Americans" (Fot. FX)

0
1 2 3 4 5 6 7

W tym tygodniu "The Americans" pożegnało się z nami rewelacyjnym finałem. Oprócz tego doceniamy "Obsesję Eve", "The Good Fight", "Unbreakable Kimmy Schmidt" i nie tylko.

HIT TYGODNIA: "The Americans" i definicja finału idealnego

"The Americans" (Fot. FX)

"The Americans" (Fot. FX)

Twórcy "The Americans", Joe Weisberg i Joel Fields, mieli bardzo trudne zadanie, bo w finale musieli zmierzyć się nie tylko z oczekiwaniami fanów, ale i krytyków, którzy po ich serialu nauczyli się spodziewać wszystkiego co najlepsze. I nie zawiedli ani jednych, ani drugich, fundując nam finał, jakiego byśmy się nie spodziewali, a który kupiliśmy - przynajmniej większość z nas - w stu procentach.

"The Americans" zawsze było w mniejszym stopniu historią o szpiegowaniu, geopolityce i starciu dobra ze złem, a w większym o rodzinie, małżeństwie, skomplikowanych relacjach międzyludzkich i egzystowaniu w światach pełnych różnego rodzaju szarości. I tak pozostało do samego końca - do finału, w którym scenarzyści postawili na emocje, wynikające z niecodziennych sytuacji i nieoczywistych relacji, budowanych latami, cegiełka po cegiełce.

To dlatego tak świetnie zadziałała scena konfrontacji w garażu czy to wszystko, co działo się najpierw przy piosence "Brothers in Arms", a potem przy "With or Without You". Philipa i Elizabeth Jenningsów nie spotkała kara, jakiej żądała część widzów, nie tylko dlatego, że w prawdziwym świecie takim duetom radzieckich szpiegów najczęściej wszystko uchodziło na sucho. To także efekt podejścia twórców do całej historii - "The Americans" nie było sensacyjną historyjką o agentach dobrej i złej strony, było wielopoziomową opowieścią o rodzinie, zbudowanej na najdziwniejszym możliwym gruncie.

I to właśnie rodzinie wymierzono w finale największy cios, czyniąc całą historię bardzo tragiczną dla duetu głównych bohaterów, jak również ich dzieci oraz wplątanego w ich sprawy agenta FBI i sąsiada Stana Beemana. Nie oszczędzono też biednego Olega, którego najbardziej w tym wszystkim szkoda - ale to już zupełnie inna historia.

"The Americans" pokazało, jak pójść pod prąd i zamknąć serial finałem, który z jednej strony zaskakuje na każdym kroku, a z drugiej, wydaje się tak perfekcyjny, że nie zmieniłoby się w nim ani jednej sceny (o czym z pełnymi spoilerami piszę tutaj). [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7