Serialowe hity i kity - nasze podsumowanie tygodnia

"The Americans" (Fot. FX)

0
1 2 3 4 5 6 7

HIT TYGODNIA: Koniec skrupułów w "The Good Fight"

"The Good Fight" (Fot. CBS All Access)

"The Good Fight" (Fot. CBS All Access)

"The Good Fight" zakończyło swój sezon twardą polityczną deklaracją, zgodną z linią całej serii. Twórcy od pewnego czasu nie bawią się w subtelności, proponując co tydzień ostrą satyrę na Amerykę Trumpa. W odcinku "Day 492" chwilami dochodziło aż do przesady, bo wątek z komisją, w której Adrian i Julius wylądowali z całą plejadą koszmarnych wielbicieli prezydenta, przypominał bardziej skecz "Saturday Night Live" niż dramatyczny serial o prawnikach. A jednak nawet takie przerysowania się w "The Good Fight" bronią, a finał okazał się godnym zamknięciem przemyślanego i konsekwentnie zrealizowanego sezonu.

Diane Lockhart przeszła długą drogę. Od szoku wywołanego zwycięstwem Trumpa i wspomaganej używkami rezygnacji, przez optymizm dotyczący skupienia się na swoim małym kawałku świata, po ostrą walkę. Fakt, że do tej walki została sprowokowana oskarżeniem o zdradę kraju, ale jednak byliśmy świadkami, jak ktoś w imię demokratycznych wartości sięga po metody antydemokratyczne, po środki charakterystyczne wcześniej dla drugiej strony. Pytanie, czy można to uznać za zwycięstwo, pozostaje otwarte. A konieczność takich refleksji o po seansie wynosi ten serial ponad prostą opowieść o dobrych demokratach i złych republikanach.

Nie zachwycalibyśmy się pewnie aż tak, gdyby polityczna konstrukcja nie wspierała się na bohaterach, których lubimy, i emocjach, które przeżywamy podczas oglądania. Tym razem dostaliśmy przekonujący nowy początek dla Diane i Kurta, poród okraszony masą przekleństw i olśnienie, że to nie do Colina Lucca chce wracać do domu.

"The Good Fight" w niespełna godzinę potrafi zapewnić lekcję polityki, sensacyjne zwroty akcji na sali sądowej i wzruszenia związane z prywatnym życiem prawników. A przecież to tak dobrze napisany serial, że zadowoleni bylibyśmy nawet, gdyby twórcy przez godzinę kazali nam słuchać spokojnej dyskusji Diane, Liz i Adriana, debatujących w cichym biurze o tym, czym jest prawo. Na kolejne rozmowy przyjdzie nam teraz długo poczekać, ale na pewno warto. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7