Nasz top 10: Najlepsze seriale maja 2018

"The Americans" (Fot. Pari Dukovic/FX)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

9. "Terror" (spadek z 5. miejsca)

"Terror" (Fot. AMC)

"Terror" (Fot. AMC)

Zmieniamy klimat z kolorowej, ciepłej komedii na mroźną, przygnębiającą opowieść o nieudanej wyprawie w poszukiwaniu Przejścia Północno-Zachodniego. "Terror" miał w maju trzy fantastyczne odcinki, zamykające tę ponurą historię. W mniej imponującym serialowym miesiącu na pewno znalazłby się wyżej, a zaledwie 9. miejsce świadczy o sile konkurencji, nie o słabości produkcji Davida Kajganicha i Soo Hugh.

W ostatnich tygodniach towarzyszyliśmy załodze kapitana Croziera w najtrudniejszych chwilach. Odcinek "Terror Camp Clear" odsłonił przed nami głębię manipulacji Hickeya, a scena nieudanej egzekucji upewniła nas, że takie pojedynki na przemowy bronią się same, nie potrzeba do nich żadnych efektów specjalnych czy tajemniczych lokalnych potworów. "The C, the C, the Open C" zafundowało nam nieco teatralną, kameralną debatę o granicach etycznych. A finałowe "We Are Gone" świetnie domknęło sprawę, każąc nam żałować bohaterów, których lubiliśmy, i paskudnie cieszyć się końcem tym, którzy w ekstremalnych warunkach przynieśli wstyd ludzkiemu gatunkowi.

"Terror" nie był idealny, chętniej zignorowalibyśmy choćby sporo wątków dotyczących Tuunbaqa. Jednak tam, gdzie do głosu dochodziły ludzkie historie, te związane w granicami wytrzymałości, moralności i lojalności, z walką między wartościami uosabianymi przez Croziera i jego przyjaciół a najgorszymi instynktami ujawniającymi się pod wpływem strachu i manipulacji – tam "Terror" był udanym moralitetem, doskonale zagranym i pozostawiającym widzów z masą trudnych pytań. Świetna przygoda. Tym lepsza, im dalsza od schematycznej przygodówki. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10