Serialowe hity i kity - nasze podsumowanie tygodnia

"Westworld" (Fot. HBO)

1 2 3 4 5 6

W naszych przedostatnich hitach w tym sezonie chwalimy m.in. "Patricka Melrose'a", "Poldarka" i "Westworld". Kit jest tylko jeden - "Legionowi" tym razem jeszcze się upiekło.

HIT TYGODNIA: Jeszcze jeden pogrzeb i odrobina nadziei w finale "Patricka Melrose'a"

"Patrick Melrose" (Fot. Showtime/Sky)

"Patrick Melrose" (Fot. Showtime/Sky)

Patrząc na finałowy odcinek "Patricka Melrose'a", trudno było się spodziewać, że oglądamy historię z happy endem. Fabuła skupiona wokół pogrzebu matki głównego bohatera (Jennifer Jason Leigh) skłaniała raczej do myślenia, że to kolejna odsłona jego upadku. W momencie, gdy wydawało się, że jest już z nim lepiej, przeszłość wróciła z pełną mocą i nawet tarcza w postaci sarkazmu nie mogła Patricka ochronić.

A jednak, zamiast podróży na samo dno, zobaczyliśmy bohatera stawiającego czoła swoim demonom i opierającego się kuszącemu losowi. Targanego wątpliwościami, załamującego się podczas mowy pogrzebowej i kompletnie zdewastowanego w trakcie stypy, ale wciąż niepoddającego się totalnej rozpaczy. Wewnętrznie rozdartego pomiędzy miłością, żalem i gniewem wobec matki, co niemal pchnęło go ponownie w ramiona łatwych rozwiązań, lecz ostatecznie wybierającego inne wyjście. Po części za sprawą pewnej "newage'owej sekciary", która chwilę wcześniej praktycznie wpędziła do grobu toksycznego do samego końca Nicholasa (Pip Torrens).

Nie zabrakło więc tu cudownej ironii, ale najważniejsze jest to, że wreszcie wyjrzało spoza niej coś pozytywnego. Nadzieja, którą tutaj przedstawiono za pomocą sceny z małym Patrickiem (Sebastian Maltz) i jego ojcem (Hugo Weaving). Być może zmyślonej, być może nie, lecz dodającej ogromnej otuchy, bo udowadniającej, że nasz bohater wcale nie jest jeszcze stracony. Wszystko, co najgorsze już za nim i co najważniejsze, on sam jest w stanie to zaakceptować. Trudno o bardziej znaczący krok naprzód i lepsze zakończenie serialu, którego największą wadą jest fakt, że musimy się już z nim pożegnać. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6
REKLAMA