Emmy 2018: Nasze nominacje dla seriali limitowanych

"Patrick Melrose" (Fot. Showtime)

0
1 2 3 4 5 6 7

W czwartek Akademia Telewizyjna ogłosi nominacje do nagród Emmy, a oto kolejne nasze typy. Wśród najlepszych seriali limitowanych nie mogło zabraknąć "Patricka Melrose'a", "Terroru" i 2. serii "American Crime Story". Tytuły wybieraliśmy wyłącznie spośród tych, które zostały zgłoszone, w takich kategoriach, w jakich zostały zgłoszone. Wszystkie nasze nominacje znajdziecie tutaj.

"Alias Grace"

"Alias Grace" (Fot. Netflix)

"Alias Grace" (Fot. Netflix)

Kolejna, obok "Opowieści podręcznej", znakomita ekranizacja powieści Margaret Atwood stawiająca na silną bohaterkę. Jest nią tu Grace Marks (w tej roli znakomita Sarah Gadon), służąca, którą w 1843 roku oskarżono o zabójstwo swojego pracodawcy i jego kochanki. Serial o niej to jednak nie tyle kryminał z epoki, co skomplikowana układanka, z której trudno wyłowić jedyną prawdziwą wersję wydarzeń.

Historię tego, co zaszło, poznajemy z przekazu samej Grace. Jest więc ona poszatkowana, niekompletna i mocno subiektywna, a do tego często fantazja miesza się w niej z rzeczywistością, jeszcze bardziej komplikując sprawy. Czy Grace to naprawdę bezlitosna i wyrachowana morderczyni, która wszystkich owija sobie wokół palca? A może jest po prostu niewinną dziewczyną cierpiącą za zbrodnię, której nie popełniła? Im dłużej słuchamy jej opowieści, tym większe możemy mieć wątpliwości.

Serial gra nimi w fantastyczny sposób, sprawdzając się zarówno jako historia kryminalna, jak i obyczajowa, a przede wszystkim fascynujący portret niezwykłej bohaterki. Takiej, do której wciąż nie mamy pewności, zdając sobie sprawę, że podobnie jak wszyscy tutaj, możemy dawać się zwodzić jej słowom. A zarazem takiej, z którą trudno w jakiś sposób nie sympatyzować, gdy staje sama przeciwko całemu światu, który wielokrotnie ją szufladkował, skazał na koszmar i nie chciał przy tym słuchać żadnych wyjaśnień.

"Alias Grace" oddaje jej głos, spychając na margines całą resztę – a my jako widzowie możemy się z tego tylko cieszyć. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7