Co w 3. sezonie "Opowieści podręcznej"? Twórca serialu zdradza trochę spoilerów

"Opowieść podręcznej" (Fot. Hulu)

0

Jaki jest dalszy plan dla June? Co z Emily i Nichole? Czy Ciotka Lydia powróci? Czy czeka nas jakiś przeskok czasowy? Na te i inne pytania na temat 3. sezonu odpowiada Bruce Miller, showrunner "Opowieści podręcznej".

Po finale 2. sezonu "Opowieści podręcznej", który podzielił publiczność mniej więcej na pół (zgadnijcie, w której połowie my jesteśmy), showrunner serialu, Bruce Miller, będzie musiał podjąć kilka dużych decyzji. Czy June wróci do domostwa Waterfordów? Czy zobaczy ponownie Hannę? Czy ona i Nick mają jakiekolwiek szanse być razem? Czy Ciotka Lydia przeżyje? Czy Serena będzie dalej przeobrażać się w rewolucjonistkę? Jak będzie wyglądać kontynuacja losów Emily? Co dać do roboty Moirze i Luke'owi w Kanadzie?

Na część tych pytań Miller odpowiedział podczas rozmów z amerykańskimi dziennikarzami, które ukazały się m.in. w TV Guide, E! Online, Entertainment Weekly i The Hollywood Reporter. W wywiadach są większe spoilery, niż mogliśmy się spodziewać na tym etapie.

Czy zobaczymy jeszcze Emily i Nichole?

Odpowiedź oczywiście brzmi: tak. Jak powiedział Miller, Nichole jest "dość popularną dziewczynką" - w jej poszukiwania zaangażowani będą wszyscy, cały Gilead. "To dziecko June, więc będzie dużą częścią serialu, tak jak jest nią Hannah - niezależnie od tego, czy mówimy tylko o jej wpływie na inne osoby, czy o jej fizycznej obecności i o kimś trzymającym ją w ramionach. Ona jest siłą, z którą trzeba się liczyć. Jest następnym pokoleniem, dla którego one wszystkie to robią" - wyjaśnił twórca serialowej "Opowieści podręcznej".

Jaki jest dalszy plan dla June?

"Myślę, że ona jest gotowa do walki. Jest gotowa, żeby powstać, podjąć ryzyko i wykorzystać wszystkie umiejętności, których nauczyła się po spędzeniu trzech lat w Gileadzie: umiejętności związanych z przetrwaniem, ale też manipulacją i strategią. Wykorzysta je, żeby skrzywdzić Gilead, ale też pomóc swojej córce, Hannie" - oznajmił Miller.

Czy wróci Bradley Whitford jako komendant Lawrence?

Tak - i dowiemy się o nim dużo, dużo więcej. "On jest naszym Oppenheimerem. Człowiekiem, który stworzył bombę atomową i potem zobaczył jej skutki. W sensie że to on zaprojektował Gilead i teraz widzi, co to oznacza. On jest zlepkiem sprzeczności i niebezpieczeństw, tak że nigdy nie wiadomo, co chce zrobić, a czego nie" - powiedział scenarzysta, dodając, że jego misja to w dużej mierze "przeżyć", co oznacza, że czasem wokół niego giną inni ludzie. Na pewno June go jeszcze spotka - i to nieraz.

Co dalej z Ciotką Lydią? Czy przeżyła atak Emily?

Na to pytanie Miller również odpowiedział wprost: "Nie sądzę, aby na świecie były siły wystarczająco mocne, żeby zabić Ciotkę Lydię. (...) Ciotka Lydia nie umrze, tylko zmieni się przez to, co się stało". Do tej pory ona była przekonana, że dziewczyny ją kochają, a tu niespodzianka - jedna dosłownie wbiła jej nóż w plecy. Cóż więc jej pozostanie? Oczywiście wprowadzić większą dyscyplinę. Innymi słowy, jeśli myśleliście, że Ciotka Lydia jest brutalna, to poczekajcie na następny sezon - najgorsze dopiero przed nami.

Czego możemy spodziewać się po Ricie w 3. sezonie?

Martha Waterfordów zwykle pozostaje w cieniu, dlatego pewnym zaskoczeniem było to, że jest częścią podziemnego ruchu oporu, w którym uczestniczy całe mnóstwo podobnych służących. Czy coś się zmieni teraz, kiedy już zdajemy sobie sprawę z jej podwójnej roli? "Ona nie jest niewidzialna i nie jest osobą, która lubi siedzieć w domu. Jest w pełni kobietą i zobaczycie, jaka tkwi w tym siła. W 3. sezonie zobaczymy skutki jej wyjścia z muszli i stania się trochę bardziej widoczną. Ale myślę, że kluczowe w jej przypadku jest to, że potrafi przetrwać w bardzo mądry sposób, i dalej tak będzie" - wyjaśnił showrunner "Opowieści podręcznej".

Nick powstrzymał komendanta, kiedy ten chciał szukać June. Jakie będą konsekwencje?

Nick zachował się impulsywnie, choć zwykle tego nie robi. Podjął ryzyko i tak, będą reperkusje. "Jeśli chodzi o Nicka i Freda, interesująca jest ta dynamika siły między nimi i pozycje, które zajmują. Jeden to lider Gileadu, drugi, Nick, to szara eminencja, bo jest szpiegiem, ma haki na ludzi, wie, jakie dobre i złe rzeczy oni robią, jeździ do Jezebel i tak dalej" - powiedział Miller, tłumacząc, że nawet dla komendanta ukaranie Nicka nie będzie taką prostą sprawą.

Co dalej u Luke'a i Moiry?

Moira wydostała się na wolność, ale bardzo szybko zrozumiała, że to nie oznacza uwolnienia się od koszmarów Gileadu. Te koszmary wciąż w niej są i będą ją napędzać do działania. I to bardziej zdecydowanego niż do tej pory. Według Millera Moira zacznie działać bardziej agresywnie, bo dojdzie do wniosku, że to jedyny sposób, aby coś zmienić.

Luke zmierza w podobnym kierunku, czyli również ruszy do działania. Teraz, kiedy już spotkał osobiście Freda, to na nim skupi się jego wściekłość. Cały Gilead, cały zły system został u niego zredukowany do osoby Freda Waterforda i to jego będzie próbować teraz dopaść.

Czy będzie znaczący przeskok czasowy?

"Szczerze mówiąc, jeszcze nie zdecydowałem" - odpowiedział na to pytanie Bruce Miller, dodając, że trochę mu szkoda przeskoczyć jakieś ważne wydarzenia dla June. Możliwe więc, że nie będzie przeskoku czasowego między sezonami (tak jak nie było go poprzednio), ale będzie jakiś w trakcie sezonu (dokładnie tak, jak to było w 3. odcinku 2. sezonu). Ważne dla niego jest to, żeby było to logiczne i miało fabularny sens.

Czy wrócimy do Jezebel i kolonii?

Tak. A dodatkowo kolonie zostaną powiększone - wrócimy ponownie do tych z 2. sezonu, ale zajrzymy też do innych. W książce były kolonie, w których kobiety oczyszczały ziemię z toksycznych odpadów, ale były też takie, gdzie kobiety zbierały warzywa i wykonywały inne prace na rzecz gospodarki Gileadu. "Chciałbym zobaczyć fabrykę, w której szyją kostiumy podręcznych, bo wydaje mi się, że to przerażające, patrzeć na całą ścianę kostiumów podręcznych i uświadamiać sobie, że każdy z nich reprezentuje kobietę w położeniu takim jak June" - powiedział Miller.

To ile w końcu będzie sezonów?

Rok temu Bruce Miller mówił, że potrafi sobie wyobrazić nawet 10 sezonów "Opowieści podręcznej", a teraz już takich deklaracji nie składa. Nie ma daty zakończenia serialu ani konkretnych planów - "Opowieść podręcznej" pisana jest z sezonu na sezon. Miller chciałby, żeby całość była po prostu dobra, solidna i przemyślana. Liczba sezonów w tym momencie jest bez znaczenia.

"Opowieść podręcznej" jest dostępna w serwisach ShowMax (oba sezony) i HBO GO (tylko 1. sezon).