Dwie dziewczyny i Neapol sprzed lat. Zdjęcia z serialu "Genialna przyjaciółka" - adaptacji popularnych książek

"Genialna przyjaciółka" (Fot. HBO)

0

Cykl książek Eleny Ferrante doczekał się swojej telewizyjnej wersji. Serial "Genialna przyjaciółka" zadebiutuje na festiwalu w Wenecji i będzie emitowany w Polsce w HBO.

Serial "Genialna przyjaciółka", wyprodukowany wspólnie przez HBO, RAI i TIMVISION, jest adaptacją pierwszej z czterech powieści z popularnego cyklu Eleny Ferrante. Zobaczymy w nim historię wieloletniej przyjaźni, którą 60-letnia Elena Greco zaczyna spisywać, kiedy jej najbliższa przyjaciółka, Raffaella Cerullo, zwaną Lilą, nagle znika z jej życia.

Akcja serialu rozpoczyna się w latach 50., kiedy dziewczynki poznają się w pierwszej klasie podstawówki i toczy się na przestrzeni 60 lat w niebezpiecznym i magicznym Neapolu. Elena stara się rozwikłać tajemnicę zniknięcia swojej genialnej przyjaciółki, która była jej powiernicą i zarazem największym wrogiem.

Składający się z 8-odcinków serial był kręcony we włoskim mieście Caserta. Reżyserem serialu jest Saverico Costanzo ("Samotność pierwszych liczb", "Złaknieni"), a twórcami i scenarzystami Elena Ferrante, Francesco Piccolo, Laura Paolucci i Saverio Costanzo.

Na castingi do "Genialnej przyjaciółki" zgłosiło się niemal 9 tysięcy dzieci i 500 dorosłych. W serialu obok zawodowych aktorów pojawiają się osoby, które do tej pory nie występowały w filmach, w tym uczniowie lokalnych szkół. Elenę i Lilę z dzieciństwa zagrają debiutantki Elisa Del Genio i Ludovica Nasti. W kolejnych odcinkach młode aktorki zostaną zastąpione przez dwie nastolatki - Margheritę Mazzucco (Elena) oraz Gaię Girace (Lila). Cała obsada liczy 150 aktorów i 5 tysięcy statystów.

I na tym rozmach ma się nie kończyć, bo zadbano także o scenografię i kostiumy. HBO obiecuje, że w serialu zobaczymy 1,5 tysiąca różnych strojów i dekoracje zajmujące powierzchnię 215 metrów kwadratowych - zbudowano fasady 14 domów mieszkalnych, pięć wnętrz apartamentów, makietę kościoła i tunel.

Pierwsze dwa odcinki "Genialnej przyjaciółki" zostaną pokazane na 75. Festiwalu Filmowym w Wenecji, który odbędzie się w dniach 29 sierpnia – 8 września. W Polsce serial będzie emitowany w HBO.

Genialna-przyjaciolka01

Genialna-przyjaciolka02

Genialna-przyjaciolka03

Genialna-przyjaciolka04