Neapol z lat 50. i przyjaźń na całe życie w zwiastunie "Genialnej przyjaciółki" – nowego serialu HBO

"Genialna przyjaciółka" (Fot. HBO)

0

Tej jesieni na ekrany trafi adaptacja pierwszej z cyklu powieści Eleny Ferrante. Zobaczcie zwiastun serialu "Genialna przyjaciółka", który przenosi nas do Neapolu z lat 50.

"Genialna przyjaciółka" ("My Brilliant Friend") to wspólna produkcja HBO, RAI i TIMVISION, będąca adaptacją pierwszej z czterech powieści z popularnego cyklu Eleny Ferrante. Liczący 8 odcinków serial opowie historię wieloletniej przyjaźni, którą 60-letnia Elena Greco zaczyna spisywać, kiedy jej najbliższa przyjaciółka, Raffaella Cerullo, zwaną Lilą, nagle znika z jej życia.

Zwiastun "Genialnej przyjaciółki", która będzie miała swoją premierę podczas właśnie trwającego Festiwalu Filmowego w Wenecji, zabiera nas do magicznego i niebezpiecznego Neapolu z lat 50. ubiegłego wieku, gdy dziewczynki spotkały się po raz pierwszy. Ich skomplikowane losy zobaczymy na tle zmieniających się czasów, podczas gdy Elena będzie starała się rozwikłać tajemnicę Lili - w pewnym sensie jej powiernicy a zarazem największego wroga.

W role Eleny i Lili z dzieciństwa wcielą się debiutantki – Elisa Del Genio i Ludovica Nasti – które zostały wybrane spośród niemal 9 tysięcy dzieci, jakie zgłosiły się na casting. W kolejnych odcinkach młode aktorki zostaną zastąpione przez dwie nastolatki – Margheritę Mazzucco (Elena) oraz Gaię Girace (Lila). Cała obsada liczy 150 aktorów i 5 tysięcy statystów.

Na tym rozmach się nie kończy, bo na potrzeby kręconego we włoskim mieście Caserta serialu zbudowano dekoracje zajmujące powierzchnię 215 metrów kwadratowych i przygotowano 1,5 tysiąca różnych strojów. Wszystko po to, by oddać klimat Neapolu sprzed ponad pół wieku, co patrząc tylko na zwiastun, udało się twórcom znakomicie.

Reżyserem "Genialnej przyjaciółki" jest Saverio Costanzo ("Samotność pierwszych liczb", "Złaknieni"), a twórcami i scenarzystami Elena Ferrante, Francesco Piccolo, Laura Paolucci i Saverio Costanzo. Premiera w listopadzie.