Chcecie sprawdzić "Rojst"? Pierwszy odcinek dostępny na YouTube za darmo

"Rojst" (Fot. ShowMax)

"Rojst" to kolejny polski serial, o którym w tym roku było głośno. Jeśli chcecie go nadrobić, ale nie do końca byliście przekonani, czy Wam się spodoba, Showmax właśnie ułatwił sprawę.

"Rojst" to bagno, które wciąga bez reszty – napisałam w mojej recenzji dwóch pierwszych odcinków polskiego serialu Showmaksa. Po obejrzeniu całości nie zmieniłam zdania: to jedna z najlepszych rzeczy, jakie powstały w ostatnich latach w polskiej telewizji. Warto się z nią zapoznać bliżej, co Showmax właśnie umożliwił wszystkim internautom, udostępniając pierwszy odcinek na YouTube.

W telegraficznym skrócie, "Rojst" to serial kryminalny, osadzony w Polsce z lat 80., gdzieś pomiędzy stanem wojennym a Okrągłym Stołem. Rzecz się dzieje w małym miasteczku w południowo-zachodniej części kraju, gdzie dochodzi do brutalnego podwójnego morderstwa - ginie młoda prostytutka i miejscowy działacz komunistyczny. W tym samym czasie samobójstwo popełnia para nastolatków.

Naszymi detektywami i zarazem przewodnikami po serialowym świecie są nie policjanci, a dziennikarze lokalnej gazety: doświadczony, nieco zgorzkniały Witold Wanycz (Andrzej Seweryn) i młody, pełen zapału Piotr Zarzycki (Dawid Ogrodnik) – syn wysoko postawionego działacza partyjnego, który rozpoczyna własne śledztwo, próbując udowodnić sobie i światu, że nie wszystko, co w życiu osiągnął, załatwił mu tata. Im bardziej angażuje się w sprawę, tym głębiej grzęźnie w tytułowy rojst - bagno, z którego nie sposób się wydostać.

Oprócz wymienionego duetu w serialu grają również Zofia Wichłacz, Agnieszka Żulewska i Magdalena Walach, Ireneusz Czop, Piotr Fronczewski i Wojciech Machnicki. Reżyserem i współautorem scenariusza serialu, napisanego razem z Kasprem Bajonem, jest Jan Holoubek. 1. sezon jest zamkniętą całością, ale bardzo możliwe, że będzie kontynuacja.

REKLAMA